reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: PIT - ulgi i zwolnienia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - ulgi i zwolnienia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - ulgi i zwolnienia.

Ulga na dzieci dotyczy tylko niepracujących studentów

Aktualizacja: 04.12.2015

Mam dwóch synów, już dorosłych. Jeden z nich (lat 22) ukończył w czerwcu studia licencjackie, a w październiku podjął naukę na studiach magisterskich. Drugi natomiast (lat 24) we wrześniu skończył studia magisterskie i podjął od listopada pracę. Przez te dwa miesiące zarobi jednak ponad 3 tys. zł. Mam w związku z tym pytania o ulgę na dzieci: czy za młodszego syna mogę odliczyć również kwoty za miesiące wakacyjne, kiedy nie był studentem? I czy za starszego mam prawo skorzystać z ulgi za miesiące, w których nie zarabiał wcale i to my z mężem musieliśmy go utrzymywać – zastanawia się pani Halina. »

Zwolnienie z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów

Aktualizacja: 03.12.2015

Aby poprawić wyniki sprzedażowe firmy, postanowiliśmy wdrożyć sprzedaż premiową wybranych towarów. Jednostkowa wartość nagród dla klientów biorących udział w programie tej sprzedaży nie będzie przekraczać 760 zł. Podobno od 2015 r. nastąpiły jakieś zmiany w zakresie zwolnienia z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową. Czy tak faktycznie jest? Na czym polegają te zmiany? »

Ulga podatkowa na dziecko pozostaje bez zmian w 2016 r.

Aktualizacja: 13.01.2017

Nie planujemy żadnych zmian, jeśli chodzi ulgę podatkową na dziecko - poinformowała na konferencji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. »

Z ulgi prorodzinnej mogą korzystać rodzice pełniący władzę rodzicielską

Aktualizacja: 01.12.2015

W przypadku gdy podatnik wykonywał w roku podatkowym władzę rodzicielską, to po spełnieniu pozostałych warunków, ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Fakt pozostawania w związku małżeńskim bądź jego brak nie wpływa na sposób rozliczenia ulgi prorodzinnej. Ulga dotyczy bowiem rodziców danego dziecka. Inaczej jest w przypadku opiekunów prawnych dziecka lub rodziców zastępczych, gdyż jak wskazuje art. 27f ust. 4 ustawy o PIT osoby te muszą pozostawać w związku małżeńskim aby mogły łącznie skorzystać z ulgi prorodzinnej. »

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Aktualizacja: 30.11.2015

Wydatek poniesiony na zakup tabletu dla syna, przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Tym samym, wydatek ten, odpowiednio udokumentowany, może być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym PIT, jako wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych. »

Czy zwolnieniem z PIT objęte są odszkodowania wypłacone na podstawie układu zbiorowego

Aktualizacja: 26.11.2015

Otrzymałam odszkodowanie, które przyznano mi na podstawie postanowień układu zbiorowego obowiązującego w naszym zakładzie pracy. Przy wypłacie tego odszkodowania została mi potrącona zaliczka na podatek dochodowy. Czy rzeczywiście to odszkodowanie powinno być opodatkowane? »

Czy zwolnienie z PIT dowozu pracowników do zakładu pracy obejmuje każdy środek transportu

Aktualizacja: 26.11.2015

Dowozimy naszych pracowników z miejsca zamieszkania do zakładu pracy. Ponieważ spotkaliśmy się ze sprzecznymi opiniami na temat tego, czy możliwość transportu do pracy autobusami i busami finansowanymi przez pracodawcę powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to w 2014 r. ze względu na niekorzystne stanowisko fiskusa pobieraliśmy podatek od tego świadczenia. Czy to prawda, że od 2015 r. nieodpłatny dowóz pracowników do pracy jest zwolniony z PIT? »

Jaki jest limit zwrotu w razie niepełnego odliczenia ulgi w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Aktualizacja: 26.11.2015

Jesteśmy rodziną wielodzietną. Korzystaliśmy z żoną z odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej, jednak zwykle nie mogliśmy jej w pełni wykorzystać, bo brakowało nam podatku, od którego ta ulga jest odliczana. Bardzo nas ucieszyła perspektywa rekompensaty przewidziana w zmienionych przepisach o uldze prorodzinnej w postaci otrzymania zwrotu nieodliczonej kwoty z budżetu państwa. Czy to oznacza, że zostanie nam zwrócona kwota stanowiąca całą różnicę między poziomem odliczonej przez nas w zeznaniu rocznym kwoty w ramach ulgi prorodzinnej a maksymalnym ustawowym limitem tej ulgi? »

Jaka jest wysokość ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko

Aktualizacja: 26.11.2015

Jestem mamą czwórki małoletnich dzieci, które wychowuję wspólnie z mężem. Znajoma powiedziała mi, że zostały zmienione - korzystnie dla rodzin wielodzietnych - przepisy dotyczące odliczania ulgi na dzieci. Na czym te zmiany polegają? »

Aby uzyskać zwrot z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej trzeba wypełnić dodatkowy formularz PIT/UZ

Aktualizacja: 25.11.2015

Jako rodzice piątki dzieci zaliczamy się do tzw. rodzin wielodzietnych. Zamierzamy się wspólnie rozliczyć za 2014 r. na PIT-37. Chcemy też skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej, ale na pewno nie wystarczy nam podatku na pełne odliczenie. Słyszeliśmy, że po zmianie przepisów możemy się ubiegać o zwrot nieodliczonej kwoty ulgi. Czy żeby dostać ten zwrot, musimy dodatkowo złożyć jakieś specjalny dokument skoro w formularzu PIT-37 nie ma żadnej rubryki na wykazanie takiego zwrotu? »

Czy można sumować składki obojga małżonków przy ustalaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Aktualizacja: 25.11.2015

Wychowuję wraz z żoną szóstkę dzieci. Oboje pracujemy na etatach, ja dorabiam jeszcze w innych firmach na umowę o dzieło. Rozliczamy się wspólnie na PIT-37. Słyszeliśmy, że przepisy o uldze prorodzinnej zostały zmienione korzystnie dla rodzin wielodzietnych i że dostaniemy zwrot z budżetu państwa nieodliczonej ulgi, limitowany jednak wysokością zapłaconych przez nas składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegających odliczeniu w zeznaniu rocznym. Czy przy obliczaniu limitu zwrotu nieodliczonej ulgi prorodzinnej składki moje i żony podlegają zsumowaniu? »

Czy można uwzględnić składki zmarłego małżonka przy obliczaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Aktualizacja: 25.11.2015

W 2013 r. wyszłam za mąż za ojca moich czworga dzieci. Dwa miesiące temu mąż zginął w wypadku samochodowym. Składając zeznanie za 2014 r. chcę skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczenia się wspólnie ze zmarłym małżonkiem. Zamierzam również skorzystać z ulgi prorodzinnej, ale raczej na pewno nie wystarczy mi podatku, żeby w pełni odliczyć tę ulgę. Słyszałam, że przepisy o uldze prorodzinnej zostały korzystnie zmienione dla takich rodzin jak moja i przysługuje mi na ich podstawie zwrot nieodliczonej w zeznaniu kwoty ulgi. Znajoma księgowa powiedziała mi, że górną granicę zwrotu wyznaczy kwota zapłaconych przeze mnie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegające odliczeniu w zeznaniu rocznym. Mój zmarły mąż przed wypadkiem pracował na etacie w dużej firmie, więc od jego wynagrodzenia były odprowadzane przez pracodawcę składki na ubezpieczenia. Czy przy obliczaniu limitu zwrotu mogę uwzględnić nie tylko swoje składki, ale także składki mojego zmarłego męża, co znacząco podniosłoby limit zwrotu z tytułu nieodliczonej przeze mnie ulgi prorodzinnej? »

Czy korzystający z ulgi na dzieci otrzyma zwrot kwoty ulgi nieodliczonej w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Aktualizacja: 25.11.2015

Jesteśmy rodzicami piątki dzieci. Ucieszyła nas wiadomość o podwyższeniu kwoty ulgi prorodzinnej dla takich rodzin jak nasza, wychowujących więcej niż troje dzieci. Jednak chociaż oboje z żoną pracujemy, to nie zarabiamy na tyle dużo, żeby móc w pełni wykorzystać ulgę prorodzinną. Czy to oznacza, że w praktyce nie skorzystamy z dobrodziejstwa większej ulgi przy rozliczaniu naszego podatku w zeznaniu rocznym? »

Czy można odliczyć wydatki na suplementy diety

Aktualizacja: 23.04.2015

W ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają wydatki na leki. Ustawa o PIT, która precyzuje zakres odliczenia, nie wymienia jednak wprost możliwości odliczenia wydatków na zakup suplementów diety. Wydatek poniesiony na nabycie suplementu diety może podlegać odliczeniu wyłącznie wtedy, jeśli suplement diety spełnia cechy leku i jest dopuszczony do obrotu. »

Ulga rehabilitacyjna – wydatki na adaptację i wyposażenie

Aktualizacja: 16.04.2015

Czy osoba niepełnosprawna ma prawo do zakwalifikowania wydatku na zamontowanie okien z obniżonymi klamkami, jako wydatku na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności i odliczenia go od dochodu? »

reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama