reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ulga na dzieci dotyczy tylko niepracujących studentów

Aktualizacja: 04.12.2015

Mam dwóch synów, już dorosłych. Jeden z nich (lat 22) ukończył w czerwcu studia licencjackie, a w październiku podjął naukę na studiach magisterskich. Drugi natomiast (lat 24) we wrześniu skończył studia magisterskie i podjął od listopada pracę. Przez te dwa miesiące zarobi jednak ponad 3 tys. zł. Mam w związku z tym pytania o ulgę na dzieci: czy za młodszego syna mogę odliczyć również kwoty za miesiące wakacyjne, kiedy nie był studentem? I czy za starszego mam prawo skorzystać z ulgi za miesiące, w których nie zarabiał wcale i to my z mężem musieliśmy go utrzymywać – zastanawia się pani Halina. »

Ulga podatkowa na dziecko pozostaje bez zmian w 2016 r.

Aktualizacja: 13.01.2017

Nie planujemy żadnych zmian, jeśli chodzi ulgę podatkową na dziecko - poinformowała na konferencji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. »

Z ulgi prorodzinnej mogą korzystać rodzice pełniący władzę rodzicielską

Aktualizacja: 01.12.2015

W przypadku gdy podatnik wykonywał w roku podatkowym władzę rodzicielską, to po spełnieniu pozostałych warunków, ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Fakt pozostawania w związku małżeńskim bądź jego brak nie wpływa na sposób rozliczenia ulgi prorodzinnej. Ulga dotyczy bowiem rodziców danego dziecka. Inaczej jest w przypadku opiekunów prawnych dziecka lub rodziców zastępczych, gdyż jak wskazuje art. 27f ust. 4 ustawy o PIT osoby te muszą pozostawać w związku małżeńskim aby mogły łącznie skorzystać z ulgi prorodzinnej. »

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Aktualizacja: 30.11.2015

Wydatek poniesiony na zakup tabletu dla syna, przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Tym samym, wydatek ten, odpowiednio udokumentowany, może być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym PIT, jako wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych. »

Liniowy PIT wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

Aktualizacja: 27.11.2015

W przypadku gdy nie nastąpiło rozwiązanie spółki jawnej, której żona podatnika była wspólnikiem, samo zakończenie działalności nie świadczy o jej likwidacji. W tej sytuacji bez znaczenia pozostaje okoliczność, że spółka rozliczyła zobowiązania, zlikwidowała kasę fiskalną, zamknęła rachunek bankowy. Skoro więc nie nastąpiło rozwiązanie spółki jawnej poprzez wykreślenie z KRS, stanowi to podstawę do przyjęcia, że do dochodów żony podatnika miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT. Małżonkowie nie mogą zatem złożyć wspólnego zeznania PIT, ponieważ żona podatnika z działalności gospodarczej w spółce jawnej w likwidacji rozlicza się podatkiem liniowym. »

Przepisy o kwocie wolnej od podatku muszą się zmienić do 30 listopada 2016 r.

Aktualizacja: 19.11.2015

Trybunał Konstytucyjny niedawno uznał, że zapisy dotyczące kwoty wolnej od podatku są niezgodne z konstytucją. Chodzi o to, że w ustawie o PIT nie ma zapisów, nakazujących utrzymywanie kwoty zwolnionej na takiej wysokości, aby obejmowała przynajmniej tzw. minimum egzystencji. Trybunał stwierdził, że z ustawy podatkowej zapisy o kwocie wolnej znikną 30 listopada 2016 r. Nowy parlament i nowy rząd mają więc ponad rok na uchwalenie takich przepisów o kwocie wolnej, aby dostosowywały się one do aktualnego poziomu minimum egzystencji. »

Ulgi podatkowe na dzieci w UE

Aktualizacja: 13.11.2015

Eksperci wskazują, że Polska znajduje się poniżej średniej krajów Unii Europejskiej w zakresie wysokości ulg podatkowych na dzieci i przyznawanych świadczeń rodzinnych. »

Organizacje pożytku publicznego (OPP) z zakazem przekazywania środków z 1 proc. innym organizacjom

Aktualizacja: 09.11.2015

Organizacje pożytku publicznego nie będą mogły przekazywać środków zebranych w ramach 1 proc. organizacjom, które same nie mają prawa do ubiegania się o tego rodzaju wsparcie - zakłada ustawa o pożytku publicznym, która w poniedziałek wchodzi w życie. »

Ulga podatkowa w związku z darowizną na rzecz organizacji pożytku publicznego

Aktualizacja: 03.11.2015

Jak prawidłowo przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w zeznaniu podatkowym? Kto może przekazać darowiznę? Jakie warunki muszą spełniać organizacje, ubiegające się o otrzymanie darowizny? »

Czy możliwe jest (w razie kłopotów) zastąpienie elektronicznej formy deklaracji papierową

Aktualizacja: 21.10.2015

Zatrudniam w spółce sześciu pracowników i dwie osoby na umowę zlecenia. Dotychczas wysyłali­śmy deklaracje PIT-4R i informacje PIT-11 w formie papierowej do urzędu skarbowego i do pracowni­ków. Słyszałem, że obecnie będę musiał złożyć te dokumenty w formie elektronicznej. Nie jestem biegły w obsłudze komputera, nie mam podpisu elektronicznego, ani też nie umiem posługiwać się systemem do składania deklaracji w formie elektronicznej. Czy w razie kłopotów ze złożeniem tych dokumentów elektronicznie, będę mógł je skutecznie złożyć w formie papierowej z dodatkowym pi­semnym wyjaśnieniem? »

Czy numer referencyjny potwierdza złożenie deklaracji i informacji przez płatnika

Aktualizacja: 21.10.2015

Zatrudniam w firmie ośmiu pracowników. Swoją księgowość prowadzę samodzielnie. Dotychczas wy­syłałem deklaracje do urzędu skarbowego w formie papierowej. Znajoma powiedziała mi, że obecnie będę musiał złożyć deklaracje PIT-4R i informacje PIT-11 za pracowników w formie elektronicznej. Po­kazała mi, jak wypełnić te dokumenty w systemie i jak je wysłać. Nie jestem tylko pewien, czy jeśli sys­tem nada dokumentom numer referencyjny, to otrzymanie przeze mnie tego numeru będzie oznaczało, że deklaracje już zostały złożone do urzędu skarbowego? »

Czy istnieje możliwość składania zbiorczych e-deklaracji

Aktualizacja: 21.10.2015

Pracuję jako księgowa w firmie zatrudniającej kilkuset pracowników. Dotychczas składałam w imieniu firmy wymagane przepisami deklaracje i informacje w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje. Do tej pory, w tym systemie, każdy z dokumentów musiał być przesłany osobno - każdemu z nich nadawany był indywidualny numer referencyjny i dla każdego z nich system generował osobne UPO. Słyszałam, że od 2015 r. jest możliwe zbiorcze przesyłanie dokumentów w systemie e-Deklaracje. Czy to prawda? W jaki sposób będzie potwierdzane ich złożenie? »

Czy są wyjątki od zasady składania deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 w formie elektronicznej w razie zatrudniania więcej niż pięciu pracowników

Aktualizacja: 21.10.2015

W mojej firmie zatrudniam siedmiu pracowników. Nasza księgowa poinformowała mnie, że zmieniły się przepisy i w związku z tym w naszym przypadku nie będzie możliwe złożenie deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 do urzędu skarbowego w formie papierowej. Czy to prawda, że konieczne będzie złożenie tej deklaracji i informacji w formie elektronicznej? »

Czy termin na przekazanie pracownikom informacji PIT-11 został skrócony

Aktualizacja: 21.10.2015

Zatrudniam w firmie czterech pracowników. Dowiedziałam się, że mogę sama wybrać formę (papierową bądź elektroniczną) przekazania do urzędu deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11. Nie mam podpisu elektronicznego, więc zamierzam wybrać przekazanie tych dokumentów w formie papierowej. Wiem, że do urzędu muszę je złożyć w terminie do końca stycznia. Czy ten termin obowiązuje mnie również w stosunku do pracowników? »

Czy można upoważnić pracownika do składania e-deklaracji

Aktualizacja: 21.10.2015

W mojej firmie zatrudniam dziesięciu pracowników na umowę o pracę oraz kilka osób na umowę zlecenia. Słyszałem, że od 2015 r. nie jest możliwe składanie deklaracji w formie papierowej i że konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Czy te czynności w imieniu firmy będzie mogła wykonać również nasza księgowa, czy tylko ja, jako właściciel firmy? »

reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama