reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Rozliczenie roczne ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2018 r.

Rozliczenie roczne ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2018 r.

Podatnicy, którzy opłacali w ubiegłym roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak najmu prywatnego do dnia 31 stycznia 2018 roku muszą dokonać rozliczenia rocznego. Do rozliczenia przychodów ryczałtowców służy deklaracja PIT-28. Jak prawidłowo złożyć to zeznanie podatkowe?

Kto może rozliczać się ryczałtem?

Wyjaśnijmy na wstępie, że podatnik, który zamierza korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego musi wcześniej złożyć do urzędu skarbowego stosowną deklarację, w której wyrażona będzie chęć korzystania z tej formy opodatkowania. Do tego celu służy oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.

W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki, oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych składają wszyscy wspólnicy.

Opodatkowanie ryczałtem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać podatnicy, którzy:

- rozpoczną prowadzenie działalności w rok u podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów,

- prowadzili działalność w poprzednim roku, a ich przychód z tej działalności nie przekroczył określonej ustawowo kwoty.

Kto ma obowiązek złożyć PIT-28?

Deklarację o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) zobowiązane są złożyć osoby fizyczne osiągająca przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, które:

- uzyskują przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie indywidualnej lub w formie spółki;

- w danym roku podatkowym osiągnęły przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy.

Warto mieć na uwadze, że nie ma możliwości opodatkowania łącznego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. zeznania PIT-28 nie można złożyć łącznie z małżonkiem. Małżonkowie rozliczający przychody ze wspólnej własności, posiadania lub użytkowania rzeczy składają niezależnie dwie deklaracje PIT-28.

Ponadto, do opodatkowania ryczałtem można stosować odliczenia od dochodu i od podatku. Łącznie z deklaracją można złożyć również PIT-O, PIT-M, PIT-D. Istnieje także możliwość przekazania 1 proc. podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W jakim terminie należy się rozliczyć?

Jak w wynika z zapisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy) deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Przy czym, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Powyższe oznacza, że podatnicy, którzy w 2017 roku opodatkowali swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zobowiązani są do złożenia deklaracji PIT-28 do końca stycznia 2018 r.

W jakim urzędzie złożyć deklarację?

Zeznanie podatkowe PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wykorzystując drogę elektroniczną poprzez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama