reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Jak prawidłowo złożyć deklarację PIT-28

Jak prawidłowo złożyć deklarację PIT-28

Do rozliczenia rocznego przychodów osiągniętych z ryczałtu ewidencjonowanego służy deklaracja o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli PIT-28. Jak prawidłowo wypełnić i złożyć to zeznanie podatkowe?

Kto ma obowiązek złożyć PIT-28?

Deklarację o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) zobowiązane są złożyć osoby fizyczne osiągająca przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, które:

- uzyskują przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie indywidualnej lub w formie spółki;

- w danym roku podatkowym osiągnęły przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy.

Podatnik, który zamierza korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego musi wcześniej złożyć do urzędu skarbowego stosowną deklarację, w której wyrażona będzie chęć korzystania z tej formy opodatkowania. Do tego celu służy oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki, oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych składają wszyscy wspólnicy.

Opodatkowanie ryczałtem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać podatnicy, którzy:

- rozpoczną prowadzenie działalności w rok u podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów,

- prowadzili działalność w poprzednim roku, a ich przychód z tej działalności nie przekroczył określonej ustawowo kwoty.

Warto mieć na uwadze, że nie ma możliwości opodatkowania łącznego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. zeznania PIT-28 nie można złożyć łącznie z małżonkiem. Małżonkowie rozliczający przychody ze wspólnej własności, posiadania lub użytkowania rzeczy składają niezależnie dwie deklaracje PIT-28.

Ponadto, do opodatkowania ryczałtem można stosować odliczenia od dochodu i od podatku. Łącznie z deklaracją można złożyć również PIT-O, PIT-M, PIT-D. Istnieje także możliwość przekazania 1 proc. podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W jakim terminie należy złożyć?

Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy) deklarację według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Przy czym, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

W jakim urzędzie złożyć deklarację?

Zeznanie podatkowe PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wykorzystując drogę elektroniczną poprzez Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Jaki jest wzór deklaracji?

Aktualnie obowiązujący wzór deklaracji PIT-28, który ma zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) osiągniętych w roku 2016, zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2015 r. poz. 1993). Wzór formularza obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku.

Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28)

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama