reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Ryczałt od najmu - zeznanie roczne PIT-28 za 2015 rok

Ryczałt od najmu - zeznanie roczne PIT-28 za 2015 rok

Syn wynajmuje mieszkanie i co miesiąc płaci do urzędu podatek zryczałtowany – pisze pan Jan. – Czy jeżeli nie ma innych przychodów opodatkowanych w Polsce, to musi złożyć zeznanie roczne – pyta czytelnik. Odpowiadamy: wszyscy podatnicy, którzy opłacali podatek w formie ryczałtu w 2015 r., muszą złożyć roczną deklarację PIT-28. W 2016 roku termin mija 1 lutego, bo 31 stycznia przypada w niedzielę.

Syn pana Jana może przesłać deklarację elektronicznie bez kwalifikowanego podpisu poprzez stronę internetową e-deklaracje.gov.pl. Powinien w niej podać identyfikator podatkowy – w tym przypadku PESEL, imię (pierwsze), nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny. Jeśli wcześniej nie składał żadnego zeznana, bo nie miał przychodu, w polu kwota przychodu powinien wpisać wartość 0.

Podatnik przebywający za granicą może złożyć PIT w polskim urzędzie konsularnym. Jeżeli PIT zostanie wysłany pocztą – trzeba się liczyć z tym, że nie dotrze na czas. W razie wysłania go przez innego operatora niż wyznaczony (Poczta Polska) dniem złożenia deklaracji będzie dzień doręczenia pisma organowi podatkowemu.

PIT-28 składa się w urzędzie właściwym według miejsca zamieszkania podatnika, a nie wynajmowanej nieruchomości. Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowy wzór tego formularza – wersja nr 19, co oznacza, że nie można skorzystać z tego, który obowiązywał w ubiegłym roku.

Druki PIT

Same przychody ujmuje się w pozycji 34. Do tej kwoty nie wlicza się ponoszonych przez najemcę opłat (np. za media lub czynsz) związanych z przedmiotem najmu, jeżeli z umowy wynika, że to on jest zobowiązany do ich regulowania. Nie można natomiast go pomniejszać o poniesione koszty, jak np. nakłady na remont mieszkania, na jego urządzenie, wydatki na ubezpieczenie, zapłacony podatek od nieruchomości. Należy też pamiętać, że w zeznaniu za 2015 r. trzeba rozliczyć tylko kwoty faktycznie otrzymane. Jeśli np. lokator zapłacił za listopad i grudzień 2015 r. w 2016 r., to właściciel rozliczy te kwoty dopiero w zeznaniu za 2016 r. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń.

Przychód uzyskany z najmu można pomniejszyć m.in. o zapłacone składki na własne ubezpieczenie społeczne, a od podatku można odjąć zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przy czym nie można już odliczyć ich w innych zeznaniach. Tak samo jest np. w przypadku darowizn, wydatków rehabilitacyjnych (które może odliczyć osoba z orzeczoną niepełnosprawnością), ulgi na krew. Podatnik rozliczający przychody z najmu w formie ryczałtu może bowiem skorzystać z prawie wszystkich odliczeń przewidzianych w ustawie o PIT.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama