reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Nowe wzory deklaracji dla ryczałtowców od 1 stycznia 2016 r.

Nowe wzory deklaracji dla ryczałtowców od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. obowiązywały będą nowe wzory deklaracji w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli formularze PIT-28, PIT-16A, PIT-19A oraz załączniki do PIT-28. Nowe wzory mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2015 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Nowe formularze wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2015 r. poz. 1993).

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Zgodnie z rozporządzeniem, z dniem 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe wzory:

- zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28);

- deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (PIT-16A);

- deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego (PIT-19A).

Zobacz: Formularze podatkowe

Rozporządzenie określa również wzory:

1) informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko, z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (PIT-28/A),

2) informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych (PIT-28/B),

3) informacji o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym (PIT/O),

4) informacji o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym (PIT/D),

− stanowiące załączniki do zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Nowe wzory mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2015 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

W przypadku jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zeznania, deklaracje i informacje o osiągniętych przychodach, dokonanych odliczeniach i pobranym ryczałcie zostały złożone na formularzach dotychczasowych, wówczas uznaje się za prawidłowe zastosowanie wzorów formularzy obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

W wyniku wejścia w życie nowego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 1672).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama