reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Nowe wzory deklaracji dla ryczałtowców od 1 stycznia 2016 r.

Nowe wzory deklaracji dla ryczałtowców od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. obowiązywały będą nowe wzory deklaracji w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli formularze PIT-28, PIT-16A, PIT-19A oraz załączniki do PIT-28. Nowe wzory mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2015 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Nowe formularze wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2015 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 2015 r. poz. 1993).

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Zgodnie z rozporządzeniem, z dniem 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe wzory:

- zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28);

- deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego (PIT-16A);

- deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego (PIT-19A).

Zobacz: Formularze podatkowe

Rozporządzenie określa również wzory:

1) informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko, z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych (PIT-28/A),

2) informacji o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych (PIT-28/B),

3) informacji o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku w roku podatkowym (PIT/O),

4) informacji o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym (PIT/D),

− stanowiące załączniki do zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).

Nowe wzory mają zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 stycznia 2015 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

W przypadku jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zeznania, deklaracje i informacje o osiągniętych przychodach, dokonanych odliczeniach i pobranym ryczałcie zostały złożone na formularzach dotychczasowych, wówczas uznaje się za prawidłowe zastosowanie wzorów formularzy obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

W wyniku wejścia w życie nowego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 1672).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama