reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Ryczałt i karta podatkowa – rozliczenie roczne PIT

Ryczałt i karta podatkowa – rozliczenie roczne PIT

Deklaracje podatkowe za ubiegły zobowiązani są złożyć osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu czy dzierżawy oraz ci, którzy opłacają podatek w formie karty podatkowej. Zeznania roczne PIT można składać drogą elektroniczną, jako że nie wymagają one podpisu kwalifikowanego, jak również w wersji papierowej.

Większość przedsiębiorców ma jeszcze czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym z dochodów za rok ubiegłych. Jednak dla części właśnie trwa gorący okres. Mają oni czas na złożenie dokumentów do końca stycznia. Z tym, że – wg przepisów – jeśli ostatni dzień miesiąca przypada na sobotę, niedzielę lub inny ustawowo wolny od pracy dzień, termin upływa pierwszego dnia roboczego. W tym roku więc będzie to 2 luty.


Ryczałtowcy składają PIT-28


A więc w najbliższy poniedziałek upływa termin, kiedy deklaracje za rok ubiegły składają osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przypomnijmy, że podatek w ten sposób mogą opłacać niektóre osoby wykonujące działalność gospodarczą, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 150 tys. euro. Stawki podatku zależą od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Dodatkowo ryczałtem z fiskusem mogą rozliczać się osoby, które uzyskują przychody z dzierżawy, najmu, podnajmu albo innych umów o podobnym charakterze. Do tej ostatniej grupy – czyli innych umów – można zaliczyć np. przychody uzyskiwane z reklam pojawiających się na stronach internetowych prowadzonych przez podatników czy na ich blogach.
Trzeba także pamiętać, że do opłacania zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych konieczne jest uprzednie zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Należy to zrobić albo do 20 stycznia roku podatkowego, w którym zamierzamy podpisać umowę najmu lub dzierżawy, albo do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z najmu (ewentualnie do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód pojawił się w grudniu). Czyli osoby, które nie dopełniły tego obowiązku, nie mogą płacić podatku od przychodów ewidencjonowanych.

Osoby, które płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą wypełnić PIT-28. W przypadku osób, które uzyskują przychody z najmu i zgłosiły do urzędu skarbowego zamiar rozliczania się ryczałtem, a jednocześnie uzyskują dochody z innych źródeł, np. z pracy najemnej, konieczne będą dwie deklaracje. Jedną – PIT-28 – trzeba złożyć do 2 lutego, a drugą – standardową – do końca kwietnia, jako że przychodów objętych ryczałtem nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


PIT 16-A wypełniają osoby rozliczające się kartą podatkową

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama