reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Termin złożenia deklaracji PIT-28, PIT-16A i PIT-19A

Termin złożenia deklaracji PIT-28, PIT-16A i PIT-19A

Z końcem stycznia mija termin złożenia deklaracji podatkowych dla podatników ryczałtowców (PIT-28, PIT-16A i PIT-19A). Jednak z uwagi na to, że ostatni dzień stycznia w tym roku przypada w sobotę, ostatecznym terminem na rozliczenie jest poniedziałek 2 lutego.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Zgodnie z ustawowym terminem podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca stycznia.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

W przypadku jednak gdy ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (co wynika z regulacji zawartych w art. 12 Ordynacji podatkowej). W tym roku mamy właśnie taką sytuację, 31 stycznia przypada w sobotę, dlatego wyjątkowo ostateczny termin złożenia zeznań składanych w tym terminie mija w poniedziałek 2 lutego 2015 r.

Podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania w zakresie rozliczeń oraz obowiązków sprawozdawczych zobowiązani są:

- w ciągu roku podatkowego co miesiąc obliczać kwotę podatku i dokonywać jej wpłaty na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania;

Przy czym podatnicy mogą - pod warunkami, o których mowa w art. 21 ust. 1b i 1c ustawy ryczałtowej - obliczać podatek i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie złożenia zeznania;

- złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym według miejsca zamieszkania, zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT 28).

Podatek ulega obniżeniu, w pierwszej kolejności, o kwotę zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Karta podatkowa i zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych


Deklaracje podatkowe w tym terminie do 2 lutego br. powinni złożyć również podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?

Deklaracje PIT-28, PIT-16A i PIT-19A można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Można to zrobić korzystając z interaktywnego formularza lub z darmowej i wygodnej aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, dostępnych na stronie internetowej www.portalpodatkowy.mf.gov.pl. Dowodem złożenia deklaracji w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia deklaracji przez system e-Deklaracje.

Zeznania możemy także złożyć w urzędzie skarbowym, gdzie otrzymamy potwierdzenie ich złożenia; nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo Pocztowe (Poczta Polska); wrzucić do „urzędomatu", który może być umieszczony nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.

Której organizacji przekazać 1 procent z naszych podatków?

Zapraszamy na forum PIT

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama