reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Rozliczenie działalności prowadzonej w formie karty podatkowej

Rozliczenie działalności prowadzonej w formie karty podatkowej

Karta podatkowa jest przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej usługowej, wytwórczo-usługowej i handlowej wyłącznie na terytorium kraju. Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty zobowiązani są do złożenia rocznej deklaracji PIT-16A.

Przepisy dotyczące karty podatkowej szczegółowo określają też zakres i rozmiary poszczególnych rodzajów działalności oraz warunki, w jakich dana działalność powinna być prowadzona, by możliwe było opodatkowanie w tej formie.

Możesz nią opodatkować m.in. usługi zegarmistrzowskie, usługi tapicerskie czy usługi krawieckie, handel detaliczny, działalność gastronomiczną (bez możliwości sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%),rozrywkową, usługi transportowe (prowadzenie taksówki), wolny zawód niniejszej broszury).


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Rozliczenie w formie karty podatkowej

 Aby rozliczać się w formie karty podatkowej, podatnik musi spełnić przede wszystkim następujące warunki:

- prowadząc działalność nie możesz korzystać z usług innych firm (z wyjątkiem usług specjalistycznych), a także zatrudniać osób na umowę zlecenia i umowę o dzieło do wykonywania prac związanych z twoją działalnością. Możesz natomiast zatrudniać osoby na umowę o pracę. Musi tylko pamiętać o limitach za utrudnienia przy poszczególnych rodzajach działalności,

- współmałżonek podatnika nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym samym zakresie co ty. Dozwolone jest natomiast, aby współmałżonek pracował razem z podatnikiem.

 

UWAGA!
Jeżeli chcesz płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej, to do 20 stycznia roku podatkowego musisz złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego wniosek o opodatkowanie w tej formie (służy do tego specjalny formularz PIT-16). Jeżeli rozpoczynasz działalność, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składasz właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem działalności lub możesz dołączyć do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Naczelnik, po rozpatrzeniu wniosku, wyda decyzję ustalającą wysokość podatku w formie karty podatkowej na dany rok lub decyzję odmowną, jeżeli stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w tej formie. Od decyzji naczelnika masz prawo się odwołać do dyrektora izby skarbowej w terminie 14 dni od jej doręczenia.


Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej PIT-16


Jeżeli podatnik otrzymał pozytywną decyzję urzędu, a z jakichś przyczyn chcesz zrezygnować z tej formy opodatkowania, to ma do tego prawo pod warunkiem, że poinformuje o zrzeczeniu się tej formy opodatkowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

reklama

Źródło:

INFOR
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama