reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Rozliczenie działalności prowadzonej w formie karty podatkowej

Rozliczenie działalności prowadzonej w formie karty podatkowej

Karta podatkowa jest przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej usługowej, wytwórczo-usługowej i handlowej wyłącznie na terytorium kraju. Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty zobowiązani są do złożenia rocznej deklaracji PIT-16A.

Przepisy dotyczące karty podatkowej szczegółowo określają też zakres i rozmiary poszczególnych rodzajów działalności oraz warunki, w jakich dana działalność powinna być prowadzona, by możliwe było opodatkowanie w tej formie.

Możesz nią opodatkować m.in. usługi zegarmistrzowskie, usługi tapicerskie czy usługi krawieckie, handel detaliczny, działalność gastronomiczną (bez możliwości sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%),rozrywkową, usługi transportowe (prowadzenie taksówki), wolny zawód niniejszej broszury).


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Rozliczenie w formie karty podatkowej

 Aby rozliczać się w formie karty podatkowej, podatnik musi spełnić przede wszystkim następujące warunki:

- prowadząc działalność nie możesz korzystać z usług innych firm (z wyjątkiem usług specjalistycznych), a także zatrudniać osób na umowę zlecenia i umowę o dzieło do wykonywania prac związanych z twoją działalnością. Możesz natomiast zatrudniać osoby na umowę o pracę. Musi tylko pamiętać o limitach za utrudnienia przy poszczególnych rodzajach działalności,

- współmałżonek podatnika nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym samym zakresie co ty. Dozwolone jest natomiast, aby współmałżonek pracował razem z podatnikiem.

 

UWAGA!
Jeżeli chcesz płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej, to do 20 stycznia roku podatkowego musisz złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego wniosek o opodatkowanie w tej formie (służy do tego specjalny formularz PIT-16). Jeżeli rozpoczynasz działalność, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składasz właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem działalności lub możesz dołączyć do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Naczelnik, po rozpatrzeniu wniosku, wyda decyzję ustalającą wysokość podatku w formie karty podatkowej na dany rok lub decyzję odmowną, jeżeli stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w tej formie. Od decyzji naczelnika masz prawo się odwołać do dyrektora izby skarbowej w terminie 14 dni od jej doręczenia.


Wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej PIT-16


Jeżeli podatnik otrzymał pozytywną decyzję urzędu, a z jakichś przyczyn chcesz zrezygnować z tej formy opodatkowania, to ma do tego prawo pod warunkiem, że poinformuje o zrzeczeniu się tej formy opodatkowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji.

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama