reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Rozliczenie ryczałtu > Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Roczne rozliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym za ubiegły rok podatkowy do 31 stycznia - w 2015 r. wyjątkowo do 2 lutego, bo 31 stycznia wypada w sobotę. Dotyczy to podatników płacących ryczałt od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Rozliczenia dokonuje się na formularzu PIT-28.


Złożenie deklaracji PIT-28


Zeznanie PIT-28 można wysłać tradycyjnie lub drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W ten sam sposób składa się również korektę tego zeznania. Można to zrobić korzystając z interaktywnego formularza lub z darmowej i wygodnej aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, dostępnych na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. Dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje.

Rozliczenie roczne "kartowiczów" i "ryczałtowców"


Ulgi i odliczenia


Rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zeznanie PIT-28 mamy obowiązek złożyć do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym (w 2015 r. wyjątkowo do 2 lutego, bo 31 stycznia wypada w 2015 r. w sobotę, a zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej jeżeli ostatni dzień terminu wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy /niedziele i święta/ - termin przesuwa się na następny dzień pod dniu lub dniach wolnych od pracy), kierując je do urzędu skarbowego właściwego według naszego miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.

Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?

Zeznanie możemy także złożyć w urzędzie skarbowym, gdzie otrzymamy potwierdzenie jego złożenia; nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo Pocztowe (Poczta Polska); wrzucić do „urzędomatu", który może być umieszczony nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.

Stawki podatku dochodowego w formie karty podatkowej


Rozliczenie roczne kartowiczów i duchownych


Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz opłacający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych mogą również drogą elektroniczną przekazać roczną deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od podatku (PIT-16A, PIT-19A) - w terminie do 2 lutego 2015 r.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM


reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama