Składka zdrowotna odprowadzana do ZUS
Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest samodzielne obliczanie i odprowadzanie składek ZUS. Termin zapłaty składek upływa 10 dnia miesiąca następującego po tym, za który odprowadzane są składki lub 15 dnia miesiąca następującego po tym, za który odprowadzone są składki, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników. Przedsiębiorca odprowadza za siebie nie tylko składki zdrowotne, ale także składki na ubezpieczenia społeczne (miedzy innymi emerytalne i rentowe), a w niektórych sytuacjach także składki na Fundusz Pracy. Składki społeczne odliczane są od dochodu (lub ujmowane w kosztach), Fundusz Pracy ujmowany jest jako koszt, a składki zdrowotne pomniejszają bezpośrednio podatek.
W odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca może sam podjąć decyzję, czy ujmie je w kosztach uzyskania przychodu, czy odliczy bezpośrednio przy wyliczaniu dochodu do opodatkowania. Składki zdrowotne natomiast nie są uwzględniane w kosztach działalności, lecz odlicza się je od podatku. Jednak aby w ogóle można było mówić o obniżeniu dochodu lub podatku o składki ZUS, muszą być one zapłacone - jest to jeden z warunków odliczenia.
reklama
reklama
Straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT
Składka zdrowotna - zasady odliczania
Odliczanie składki zdrowotnej nie powinno przysporzyć przedsiębiorcy problemów. Mogą go dokonać ci, którzy opodatkowują dochody na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Osoba prowadząca działalność gospodarczą składkę zdrowotną odlicza od podatku. Oznacza to, że o zapłacona składka zdrowotna podlegająca odliczeniu obniża wysokość podatku w zaliczce na podatek dochodowy jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Dlaczego sformułowanie “w części podlegającej odliczeniu”? Ponieważ nie cała odprowadzona do ZUS składka podlega odliczeniu.
Do ZUS odprowadza się 9% podstawy wymiaru składki zdrowotnej a odliczeniu od podatku przysługuje 7,75% podstawy. Co to oznacza w praktyce?
Wysokość składek zdrowotnych w 2016 roku kształtuje się następująco:
- kwota płacona co miesiąc na konto ZUS (9% podstawy wymiaru) wynosi 288,95 zł,
- kwota, którą przedsiębiorca mógł odliczyć od podatku (pod warunkiem, że ją faktycznie zapłacił), wynosiła 248,82 zł.
Różnica między tymi kwotami stanowiła realne obciążenie przedsiębiorcy, które nie może zostać odliczone, mimo że zostało zapłacone w ZUS.
Działalność gospodarcza i praca na etacie – który PIT wypełnić?