reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT

Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT

Po zakończeniu roku podatnicy zobowiązani są do rozliczenia podatkowego z tytułu osiągniętych dochodów. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie za zasadach ogólnych, w tym podatek progresywny (skala podatkowa) lub podatek liniowy, deklaracje roczne PIT za 2015 rok muszą złożyć najpóźniej 2 maja 2016 r., ponieważ 30 kwietnia przypada w tym roku na sobotę. W tym kontekście szczególnie ważne są zapłacone składki zdrowotne ZUS.

Składka zdrowotna odprowadzana do ZUS

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest samodzielne obliczanie i odprowadzanie składek ZUS. Termin zapłaty składek upływa 10 dnia miesiąca następującego po tym, za który odprowadzane są składki lub 15 dnia miesiąca następującego po tym, za który odprowadzone są składki, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia pracowników. Przedsiębiorca odprowadza za siebie nie tylko składki zdrowotne, ale także składki na ubezpieczenia społeczne (miedzy innymi emerytalne i rentowe), a w niektórych sytuacjach także składki na Fundusz Pracy. Składki społeczne odliczane są od dochodu (lub ujmowane w kosztach), Fundusz Pracy ujmowany jest jako koszt, a składki zdrowotne pomniejszają bezpośrednio podatek.

W odniesieniu do składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorca może sam podjąć decyzję, czy ujmie je w kosztach uzyskania przychodu, czy odliczy bezpośrednio przy wyliczaniu dochodu do opodatkowania. Składki zdrowotne natomiast nie są uwzględniane w kosztach działalności, lecz odlicza się je od podatku. Jednak aby w ogóle można było mówić o obniżeniu dochodu lub podatku o składki ZUS, muszą być one zapłacone - jest to jeden z warunków odliczenia.

Straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT

Składka zdrowotna - zasady odliczania

Odliczanie składki zdrowotnej nie powinno przysporzyć przedsiębiorcy problemów. Mogą go dokonać ci, którzy opodatkowują dochody na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Osoba prowadząca działalność gospodarczą składkę zdrowotną odlicza od podatku. Oznacza to, że o zapłacona składka zdrowotna podlegająca odliczeniu obniża wysokość podatku w zaliczce na podatek dochodowy jaką należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Dlaczego sformułowanie “w części podlegającej odliczeniu”? Ponieważ nie cała odprowadzona do ZUS składka podlega odliczeniu.

Do ZUS odprowadza się 9% podstawy wymiaru składki zdrowotnej a odliczeniu od podatku przysługuje 7,75% podstawy. Co to oznacza w praktyce?

Wysokość składek zdrowotnych w 2016 roku kształtuje się następująco:

- kwota płacona co miesiąc na konto ZUS (9% podstawy wymiaru) wynosi 288,95 zł,

- kwota, którą przedsiębiorca mógł odliczyć od podatku (pod warunkiem, że ją faktycznie zapłacił), wynosiła 248,82 zł.

Różnica między tymi kwotami stanowiła realne obciążenie przedsiębiorcy, które nie może zostać odliczone, mimo że zostało zapłacone w ZUS.

Działalność gospodarcza i praca na etacie – który PIT wypełnić?

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zdjęcia

Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT /fot. Fotolia
Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT /fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama