| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT

Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT

Po zakończeniu roku podatnicy zobowiązani są do rozliczenia podatkowego z tytułu osiągniętych dochodów. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie za zasadach ogólnych, w tym podatek progresywny (skala podatkowa) lub podatek liniowy, deklaracje roczne PIT za 2015 rok muszą złożyć najpóźniej 2 maja 2016 r., ponieważ 30 kwietnia przypada w tym roku na sobotę. W tym kontekście szczególnie ważne są zapłacone składki zdrowotne ZUS.

Składka zdrowotna w zeznaniu rocznym - kilka źródeł dochodów

W praktyce nierzadka jest sytuacja, w której podatnik posiada kilka źródeł dochodów. Wówczas ma on możliwość odliczyć składki zdrowotne z działalności gospodarczej w zeznaniu z innego źródła dochodu. Ma to zastosowanie zwłaszcza w sytuacjach, gdy podatek z danego źródła był tak niski, że nie pozwalał na odliczenie składki zdrowotnej lub gdy przedsiębiorca poniósł stratę. 

Podatnik może odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych składki związane z:

- pozostawaniem w stosunku pracy,

- prowadzeniem działalności,

- umowami cywilnoprawnymi (zwłaszcza umowa zlecenia i uowa o dzieło),

- umowami najmu lub dzierżawy,

- korzystaniem z praw autorskich.

Przedsiębiorca musi jednak zwrócić uwagę na to, by nie odliczyć składek podwójnie.

Deklaracje PIT za 2015 r. można złożyć do 2 maja

Ponadto przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze mogą odliczyć od podatku nie tylko własne składki, ale także osób współpracujących. Za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostaną z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności. Nie dotyczy to jednak osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Składka zdrowotna - dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, mogą uzyskać je samodzielnie w NFZ. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie płacą obowiązkowych składek ZUS, w tym składki zdrowotnej, ponieważ osiągają przychody na przykład z umowy o dzieło lub umowy najmu prywatnego. Wysokość takiej składki nie jest stała - zmienia się co kwartał, jest bowiem obliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału i podlega odliczeniu od podatku. NFZ może też żądać dodatkowych opłat od osób, które nie podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu od dłuższego czasu - tego typu opłat nie odlicza się jednak od podatku.

Autor: Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl

Data publikacji:

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zdjęcia

Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT /fot. Fotolia
Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT /fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »