| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT

Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT

Po zakończeniu roku podatnicy zobowiązani są do rozliczenia podatkowego z tytułu osiągniętych dochodów. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie za zasadach ogólnych, w tym podatek progresywny (skala podatkowa) lub podatek liniowy, deklaracje roczne PIT za 2015 rok muszą złożyć najpóźniej 2 maja 2016 r., ponieważ 30 kwietnia przypada w tym roku na sobotę. W tym kontekście szczególnie ważne są zapłacone składki zdrowotne ZUS.

Składka zdrowotna w zeznaniu rocznym - kilka źródeł dochodów

W praktyce nierzadka jest sytuacja, w której podatnik posiada kilka źródeł dochodów. Wówczas ma on możliwość odliczyć składki zdrowotne z działalności gospodarczej w zeznaniu z innego źródła dochodu. Ma to zastosowanie zwłaszcza w sytuacjach, gdy podatek z danego źródła był tak niski, że nie pozwalał na odliczenie składki zdrowotnej lub gdy przedsiębiorca poniósł stratę. 

Podatnik może odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych składki związane z:

- pozostawaniem w stosunku pracy,

- prowadzeniem działalności,

- umowami cywilnoprawnymi (zwłaszcza umowa zlecenia i uowa o dzieło),

- umowami najmu lub dzierżawy,

- korzystaniem z praw autorskich.

Przedsiębiorca musi jednak zwrócić uwagę na to, by nie odliczyć składek podwójnie.

Deklaracje PIT za 2015 r. można złożyć do 2 maja

Ponadto przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze mogą odliczyć od podatku nie tylko własne składki, ale także osób współpracujących. Za osobę współpracującą uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostaną z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności. Nie dotyczy to jednak osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Składka zdrowotna - dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Osoby, które nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, mogą uzyskać je samodzielnie w NFZ. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie płacą obowiązkowych składek ZUS, w tym składki zdrowotnej, ponieważ osiągają przychody na przykład z umowy o dzieło lub umowy najmu prywatnego. Wysokość takiej składki nie jest stała - zmienia się co kwartał, jest bowiem obliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału i podlega odliczeniu od podatku. NFZ może też żądać dodatkowych opłat od osób, które nie podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu od dłuższego czasu - tego typu opłat nie odlicza się jednak od podatku.

Autor: Andrzej Lazarowicz, prezes wfirma.pl

Data publikacji:

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zdjęcia

Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT /fot. Fotolia
Składka zdrowotna a rozliczenie roczne PIT /fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »