reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT

Straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT

Rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorca musi się liczyć z tym, że na początku zamiast zysków będzie odnotowywał straty. Niejednokrotnie okres, w którym firma przynosi straty, trwa nawet kilka lat. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? W jaki sposób może on później, kiedy firma będzie już na siebie zarabiać, odliczyć straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT?

Straty z lat ubiegłych - jak je zdefiniować?

Najprościej możemy określić stratę jako sytuację, w której w konkretnym roku podatkowym suma kosztów uzyskania przychodów przewyższa same osiągnięte przychody. Dokładne określenie straty z lat ubiegłych prowadzonej działalności można znaleźć w zeznaniach rocznych za poprzednie lata - na przykład w przypadku przedsiębiorców, rozliczających się na zasadach ogólnych i składających zeznanie roczne na formularzu PIT-36, będzie ona ujęta w części D.1., w polu dotyczącym strat z pozarolniczej działalności gospodarczej (pole numer 56 PIT-36 wersja 22).

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą podatku liniowego i składają w związku z tym zeznanie roczne na formularzu PIT-36L, wykazują ją natomiast w części D, w polu 16 (PIT-36L wersja 11).

Straty z lat ubiegłych - rozliczenie straty w zeznaniu rocznym

Według art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik, który poniósł stratę w konkretnym roku podatkowym, może ją odliczyć od dochodu w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych - pod warunkiem, że strata z lat ubiegłych będzie pomniejszać dochody z tego samego źródła, z którego podatnik poniósł stratę. Ważne jest poza tym, że jednorazowo (czyli w jednym rozliczeniu rocznym) może on odliczyć maksymalnie 50% straty z każdego z pięciu poprzednich lat, w których ona wystąpiła.

Działalność gospodarcza i praca na etacie – który PIT wypełnić?

Przykład 1.

Pan Kowalski osiągał następujące wyniki z prowadzonej działalności w poszczególnych latach:

2013 - strata 6000 zł

2014 - strata 3000 zł

2015 - dochód 15000 zł

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pan Kowalski w rozliczeniu rocznym za rok 2015 może odliczyć od dochodu odpowiednio 50% starty z roku 2013 (3000 zł) oraz 50% straty z roku 2014 (1500 zł). Jeżeli w kolejnych latach pan Kowalski osiągnie dochód, może rozliczyć pozostałą stratę.

Podatnicy, rozliczający się na zasadach ogólnych (czyli na formularzu PIT-36), mogą odliczyć stratę na stronie trzeciej, w części E, w polu 151 (PIT-36 wersja 22).

Jak rozliczyć darowizny przekazane przez przedsiębiorcę

Przedsiębiorcy, składający deklarację PIT-36L, wpisują  kwotę straty z lat ubiegłych na pierwszej stronie deklaracji w części E, w polu numer 23 (PIT-36L wersja 11).

W każdym z wymienionych przypadków należy wykazać kwotę starty i źródła jej powstania (czyli głównie lata podatkowe, w których powstała).

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zdjęcia

Straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT
Straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama