reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Jak zaoszczędzić na podatku dochodowym na koniec roku

Jak zaoszczędzić na podatku dochodowym na koniec roku

W rocznym zeznaniu podatkowym za 2015 r., jakie składać będziemy w 2016 r., wykażemy osiągnięte w 2015 r. przychody i poniesione koszty. Być może nabyliśmy w tym roku prawo zastosowania w rocznym PIT-cie odliczeń od dochodu (przekazaliśmy darowiznę na dom dziecka, oddaliśmy krew), być może będziemy mogli odliczyć od podatku ulgę na dzieci. Wysokość zobowiązania wobec fiskusa można jeszcze zoptymalizować grudniowymi zakupami. W grę wchodzi m.in. podpisanie umowy leasingu lub sponsoringu.

Zakupy do 3 500 zł lub umowa leasingu

Niemały koszt może wygenerować zakup kilku środków trwałych, ale uwaga – wartość jednego nie może przekraczać 3 500 zł, licząc już łącznie np. z kosztami transportu czy montażu. Z punktu widzenia prawa podatkowego nie będą one środkami trwałymi, a co za tym idzie, zbędne będzie wpisanie ich do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, czyli zbędna będzie też ich amortyzacja.

Jak rozliczyć darowizny przekazane przez przedsiębiorcę

Przykład 1

Przedsiębiorca kupił i oddał do używania 18 grudnia br. 7 nowoczesnych biurek dla siebie i swoich pracowników. Cena netto nabycia jednego biurka wyniosła 2 800 zł (transport był darmowy). Jeszcze w grudniu rozliczy zatem w kosztach uzyskania przychodu wartość 19 600 zł (2 800 zł * 7).

A co z zakupem na firmę np. samochodu o wartości 90 000 zł? Warto pamiętać, że środki trwałe (czyli rzeczy czy prawa droższe niż 3 500 zł i spełniające resztę warunków do zakwalifikowania ich do majątku formowego) podlegają amortyzacji dopiero od następnego miesiąca. Czyli od zakupionego za gotówkę czy na kredyt w grudniu auta, pierwszy odpis amortyzacyjny stanowiący koszt firmowy miałby miejsce w styczniu. Jeśli chcemy jeszcze w grudniu kupić do działalności auto i jednocześnie oszczędzić coś na podatku, rozsądniejszym wyborem będzie leasing. W tym przypadku jeszcze w kosztach grudniowych (w miesiącu podpisania umowy leasingu o odpłatne użytkowanie pojazdu) będziemy mogli odliczyć tzw. wpłatę wstępną. W zależności od indywidualnej umowy, wpłata wstępna może wynosić nawet kilkadziesiąt procent wartości auta, co przy droższym samochodzie mogłoby oznaczać oszczędność na PIT-cie z rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Umowa sponsoringu

Sporym kosztem firmowym może się również okazać wydatek na sponsoring, np. lokalnego klubu sportowego czy wybranego sportowca. Przedsiębiorca rozliczy w kosztach działalności taką część wydatku na sponsoring, która jest równa uzyskanej w zamian wartości reklamy jego firmy.

Umowa sponsoringu to umowa wzajemnie zobowiązująca. W zamian za finansową czy rzeczową pomoc, sponsorowany reklamuje sponsora, jego firmę i jej produkty czy usługi – robi wszystko, co pozwoli zwiększyć renomę i popularność na rynku, co przełoży się na zwiększone przychody. Można zatem powiedzieć, że wydatki na sponsoring to tak naprawdę wydatki na reklamę. Stąd ważne, aby przedsiębiorca odróżniał je od przekazanego np. dziecięcemu klubowi sportowemu sprzętu w ramach darowizny. Darowizna ma charakter jednostronnie zobowiązującej i jej o jej wartość nie można powiększyć firmowych kosztów.

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)

Ulga na dzieci (PDF)

Przykład 2

Przedsiębiorca zdecydował się zostać sponsorem lokalnej drużyny piłkarskiej. W ramach umowy sponsoringu ufundował drużynie nowe profesjonalne buty sportowe i nowy sprzęt treningowy, wydając w sumie 15 000 zł. Wartość reklamy wyniosła zaś 8 000 zł i to właśnie maksymalnie taką wartość sponsor może „wrzucić” w koszty.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zdjęcia

Jak zaoszczędzić na podatku dochodowym na koniec roku /Fot. Fotolia
Jak zaoszczędzić na podatku dochodowym na koniec roku /Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz z suplementem PIT 2020 – Rozwiązania tarczy antykryzysowej199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama