| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Jak rozliczyć darowizny przekazane przez przedsiębiorcę

Jak rozliczyć darowizny przekazane przez przedsiębiorcę

Okres świąt skłania część przedsiębiorców do przekazania potrzebującym darowizn. Darowizny na konkretne fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe czy dotyczące oddania krwi obniżą dochód w składanym rocznym rozliczeniu podatkowym. Część podarowanych artykułów rozlicza się natomiast na bieżąco w kosztach podatkowych – niektóre „in plus”.

Darowizny odliczane od dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania) w rocznej deklaracji podatkowej to darowizny przekazane organizacjom realizującym cele pożytku publicznego, środki przekazane na cele kultu religijnego oraz litry oddanej krwi pomnożone przez odpowiednią wartość pieniężną. Opcję odliczenia dostępna jest po pierwsze wyłącznie dla darczyńców na skali podatkowej lub ryczałcie, po drugie obowiązuje limit odliczenia w wysokości 6% uzyskanego dochodu (przychodu), po trzecie darowizna nie mogła stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Które tegoroczne darowizny odliczymy od dochodu w kwietniu 2016 r.? Może to być np. zakupiony sprzęt sportowy dla dzieci z lokalnego klubu sportowego, zakupione artykuły szkolne dla szkoły publicznej, zabawki dla dzieci z domu dziecka czy nowe posłania i budy dla fundacji prowadzącej schronisko dla zwierząt. Bowiem cele pożytku publicznego to inaczej cele społeczne, takie jak np. działalność charytatywna, ale i wspomaganie oświaty i wychowania, kultury, wspieranie i upowszechnianie sportu (art. 3 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Skutkiem zastosowania odliczenia jest oczywiście obniżenie podstawy opodatkowania wykazywanej w rocznym PIT-cie, a to oznacza, że mniej naszych pieniędzy trafi do skarbówki.

Jakie błędy w zeznaniach PIT popełniają przedsiębiorcy

Podarowane słodycze można rozliczyć w kosztach

Ustawodawca zabrania przedsiębiorcy zaliczyć do kosztów firmowych darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju (art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT). W tym samym przepisie mówi jednak, że w kosztach tych można rozliczyć koszty wytworzenia lub cenę nabycia produktów spożywczych, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Zatem przekazując jedzenie – oczywiście, jeśli spełniamy ustawowe warunki – możemy zdecydować, czy jego wartość zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów, czy odliczymy ją od dochodu dopiero w zeznaniu rocznym w wysokości do 6% dochodu.

Chodzi o jedzenie wspomniane w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, zatem o przekazywane artykuły spożywcze z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%.

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »