reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Jakie błędy w zeznaniach PIT popełniają przedsiębiorcy

Jakie błędy w zeznaniach PIT popełniają przedsiębiorcy

Wypełniający roczne deklaracje PIT przedsiębiorcy najczęściej mają problem z właściwym rozliczeniem strat z lat ubiegłych oraz mylą zaliczki wpłacone w danym roku podatkowym z zaliczkami należnymi za dany rok podatkowy – tak wynika z poradnika opracowanego przez Izbę Skarbową w Białymstoku. Zdarzają się także pomyłki w adresach oraz braki w załącznikach.

Roczne zeznania przedsiębiorców są bardziej skomplikowane niż PIT-y osób zatrudnionych na etacie, a więc łatwiej w nich o pomyłki. Jako że niektórych błędów urzędnicy nie są w stanie poprawić samodzielnie, to w efekcie przedsiębiorca czasem musi stawić się w urzędzie skarbowym, by skorygować swoje pomyłki. Aby oszczędzić przedsiębiorcy wizyty w urzędzie, Izba Skarbowa w Białystoku przygotowała zestawienie najczęściej popełnianych błędów.

Kłopot z zaliczkami

Urzędnicy fiskusa zwrócili uwagę na błędy, związane z niewłaściwym wpisywaniem danych o zaliczkach. Przedsiębiorcy w PIT-ach 36 i 36L mylą bowiem zaliczki wpłacone w ciągu roku z zaliczkami należnymi. Tymczasem – jak czytamy w materiale fiskusa – „w części K formularza PIT-36 (w PIT-36L część J) należy wpisywać sumę zaliczek faktycznie wpłaconych przez podatnika, natomiast w części D i części J formularza PIT-36 (w PIT-36L część D i I) sumę zaliczek należnych. Natomiast w części N formularza PIT-36 (części M w PIT-36L) należy wpisywać zaliczki należne za poszczególne miesiące roku podatkowego.”

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Poza tym przed wpisaniem informacji o wpłaconych zaliczkach trzeba sięgnąć do dokumentów wpłat lub przelewów, aby w formularzu znalazły się właściwe kwoty.

Można odliczyć tylko część strat

Przedsiębiorcy mogą obniżać dochód podlegający opodatkowaniu o straty z lat ubiegłych, jeśli je wykazali. Jednak nie można do zeznania rocznego wpisać całej straty, jako że w jednym roku podatkowym można odpisać maksymalnie 50% poniesionej straty.

Poza tym trzeba pilnować, aby przy wypełnianiu PIT nie pomylić źródeł przychodów. Chodzi o to, że straty z lat ubiegłych mogą być odliczane tylko od dochodu z tego samego źródła, z którego powstały.

Jak rozliczyć składki na IKZE

Pamiętajcie o załącznikach

Osoby mające zarejestrowaną działalność gospodarczą mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego bez względu na to, czy z działalności uzyskały jakieś przychody. Dodatkowo muszą do swojego zeznania dołączyć PIT/B – także niezależnie od uzyskanych przychodów.

Poza tym trzeba pamiętać o innych załącznikach, wynikających już z zawartości zeznania. I tak przedsiębiorcy, którzy dokonują odliczeń na dzieci (czyli rozliczają się na zasadach ogólnych) muszą pamiętać o załączniku PIT/O. Prowadzący działalność, którzy dokonują odliczeń mieszkaniowych, muszą do zeznania dodać PIT/D.

reklama

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama