reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenie działalności > Opodatkowanie na zasadach > Ulga na nowe technologie

Ulga na nowe technologie

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych mają możliwość skorzystania z ulgi na nowe technologie. Odliczeniu w ramach ulgi podlegają wydatki poniesione na nabycie nowych technologii, czyli wiedzy technologicznej w postaci wartości niematerialnych i prawnych, która daje możliwość wytworzenia nowych lub lepszych produktów lub usług.

Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) wydatków związanych z zakupem nowych technologii.


Nowe technologie


Za nowe technologie, w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej zgodnie z ustawą z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615).


Ważne!

Przy czym odliczeń z tytułu ulgi na nowe technologie dokonywanych przed 1 października 2010 r. i po 30 września 2010 r. mają zastosowanie zarówno opinie wydane przez jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2008 r. Nr 169, poz. 1049), jak i opinie wydane przez jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr  96, poz. 615).

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD


Przez nabycie nowej technologii należy rozumieć nabycie praw do wiedzy technologicznej w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw, z wyjątkiem nabycia w drodze wkładu niepieniężnego.

Z ulgi na nowe technologie mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych.

Kwota odliczeń nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z tego źródła.


Uwaga!

Ulga nie przysługuje  podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.


Ustalenie wysokości odliczenia


Odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50% poniesionych wydatków.

Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jeżeli podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków na nabycie nowej technologii w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji.

reklama

Źródło:

INFOR
INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama