reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Jakie kary grożą za złożenie deklaracji PIT po terminie?

Jakie kary grożą za złożenie deklaracji PIT po terminie?

Z końcem kwietnia minął termin na złożenie rocznego zeznania PIT do właściwego urzędu skarbowego. Podatnicy, którzy nie dopełnili tego obowiązku w tym terminie muszą się liczyć z konsekwencjami. Karom podlegają również błędy w rozliczeniu PIT. Jakiego rodzaju kary i w jakiej wysokości grożą podatnikom?

Złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem, z którego warto się wywiązywać w wyznaczonym terminie. Przekroczenie ustawowego terminu na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT, ale także błędy w deklaracji mogą być bowiem uznane przez fiskusa za wykroczenie skarbowe lub jako przestępstwo skarbowe.

Obowiązek złożenia deklaracji PIT

W obowiązującym w naszym kraju systemie podatkowym występuje zasada samoobliczania podatku, która nakłada na podatników obowiązek samodzielnego obliczenia wysokości należnej daniny oraz dokonania jej wpłaty w określonym terminie.

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym, kto uzyskał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na gruncie obowiązujących przepisów skarbowych. Obowiązek ten występuje także wtedy, gdy w danym roku uzyskał on stratę, bądź przychody były równe kosztom. Nawet, jeśli kwota dochodu otrzymana przez podatnika w danym roku podatkowym była niższa lub równa kwocie wolnej od podatku, podatnik jest obowiązany do złożenia deklaracji.

Zeznanie podatkowe należy złożyć urzędom skarbowym na określonym wzorze, który to wzór zależny jest od źródła, z którego pochodził dochód podatnika. Poszczególne wzory podlegają konieczności złożenia do urzędu skarbowego w ściśle określonych terminach.

Kary za nieterminowe złożenie deklaracji

Wyjaśnijmy na początku, że termin na złożenie deklaracji podatkowej zależny jest od źródła dochodów. Wszystkie terminy, do których należy złożyć formularze, są terminami materialnymi, co oznacza, iż prawo nie przewiduje możliwości ich przywrócenia.

Jeżeli termin na wniesienie deklaracji przypada na sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, termin przesuwa się na następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

A zatem, zgodnie z przepisami, dla deklaracji PIT-36 (właściwy przy działalności gospodarczej), PIT-36L (przy podatku liniowym), PIT-37 (gdy źródłem dochodów jest praca), PIT-38 (dochody pochodzące z giełdy), PIT-39 (dochody z nieruchomości) terminy na wniesienie deklaracji upłynął w tym roku 30 kwietnia.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Co dzieje się w przypadku gdy termin ten nie zostaje dotrzymany? Jeżeli dojdzie do nieterminowego złożenia organowi podatkowemu deklaracji rocznej PIT, podatnik ponosi odpowiedzialność wynikającą z zapisów art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego.

Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego to czyn, który stanowi wykroczenie skarbowe i w związku z tym jest zagrożony karą grzywny, której wysokość może być wymierzona w granicach od 210 zł do 42 000 zł. Natomiast gdy kara ta jest nakładana w drodze mandatu karnego jej wysokość wyniesie od 210 zł do 4200 zł.

Deklaracja po terminie i czynny żal

Należy mieć jednak na uwadze, że w sytuacji gdy podatnik w terminie nie złożył wymaganej deklaracji PIT, ma prawo do skorzystania z konstrukcji czynnego żalu. Nim organy podatkowe wykryją zaniechanie z jego strony, powinien on wysłać zawiadomienie do organów ścigania o popełnieniu przez siebie czynu zabronionego, w formie pisemnej bądź ustnie do protokołu. W tej sytuacji należy niezwłocznie uiścić należną daninę wraz z odsetkami. Kolejność czynności nie ma znaczenia, a najlepszym rozwiązaniem jest złożenie obydwu dokumentów w jednym terminie. Co istotne, skorzystanie z instytucji czynnego żalu zwalnia sprawcę z odpowiedzialności karnoskarbowej.

Przy czym, z prawa do czynnego żalu nie może skorzystać podatnik, o którego czynie zabronionym organ ścigania ma już wyraźnie udokumentowaną wiadomość oraz jeśli organ ścigania rozpoczął już czynności służbowe, na przykład kontrolę, przeszukanie, czynności sprawdzające.

Umyślne zachowanie podatnika

Rozpatrując kwestię kary za nieterminowość, a także błędy w rozliczeniu rocznym PIT, należy wskazać, że co do zasady błędne, a więc nieumyślnie niewłaściwe wypełnianie deklaracji podatkowej nie skutkuje przypisaniem odpowiedzialności karnej skarbowej. Wobec czego popełniane przez podatników drobne błędy, cechujące się brakiem umyślności, nie podlegają odpowiedzialności karnej skarbowej.

W przypadku jednak gdy zachowanie podatnika miało charakter umyślny, np. polegało na podaniu nieprawdy w deklaracji w celu zaniżenia zobowiązania podatkowego, wówczas będzie skutkowało odpowiedzialnością na postawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego.

Przyjmuje się zatem, że odpowiedzialność za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe ponosi się za zachowania umyślne, czyli wtedy, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, tj. chce je popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Istotne jest również, aby swoim zachowaniem sprawca wyczerpał znamiona czynów zabronionych określonych w Kodeksie.

reklama

Przydatne formularze online

Data publikacji:

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie kary grożą za nieterminowe lub błędne złożenie deklaracji PIT /fot.Shutterstock
Jakie kary grożą za nieterminowe lub błędne złożenie deklaracji PIT /fot.Shutterstock

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama