reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Konsekwencje niezłożenia deklaracji PIT w terminie

Konsekwencje niezłożenia deklaracji PIT w terminie

Poniedziałek 30 kwietnia jest ostatnim dniem składnia wypełnionych formularzy PIT do właściwego Urzędu Skarbowego. Niezłożenie dokumentu może być uznane za wykroczenie skarbowe albo przestępstwo skarbowe.

W Polsce obowiązuje system gdzie podatnik sam oblicza wysokość podatku oraz dokonuje jej wpłaty w wyznaczonym terminie. Zeznanie podatkowe trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym za pośrednictwem specjalnego formularza. W przypadku gdy nie oddamy go w wyznaczonym czasie, możemy narazić się na konsekwencję prawne.

Wykroczenie a przestępstwo skarbowe

O wykroczeniu skarbowym mówimy wtedy gdy kwota należna nie przekracza pięciokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jest to łączna kwota 10.500 zł w 2018 roku. Jeżeli ta kwota zostanie przekroczona – mówimy wtedy o przestępstwie skarbowym.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Kary za niedochowanie terminu

Kodeks karny skarbowy reguluje sankcję za niezłożenie formularza PIT w terminie. W przypadku wykroczenia jest to mandat w wysokości od 210 zł do 4.200 zł. Jeśli podatnik odmówi jego przyjęcia, sprawa trafia do sądu, który może orzec karę nawet do 42.000 zł.

W sytuacji przestępstwa skarbowego  podatnik odpowiada karze grzywny, gdzie sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. W 2018 r. stawka mieści się w przedziale 70 zł do 28.000 zł.

Kara grzywny może wynosi między 700,00 zł  a 20.160.000,00 zł.

Karą wspólną za wykroczenia i przestępstwa skarbowe jest zakaz rozliczania podatkowego wraz z małżonkiem bądź w charakterze osoby samotnie wychowującej dziecko.

Uniknięcie kary

Prawo podatkowe przewiduje instytucję „czynnego żalu”. Podatnik gdy nie złoży deklaracji w odpowiednim czasie powinien powiadomić Urząd Skarbowy o tym zaniechaniu i przedstawić wyjaśnienie. Urząd wyznaczy nowy termin do uregulowania należność.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama