| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Konsekwencje niezłożenia deklaracji PIT w terminie

Konsekwencje niezłożenia deklaracji PIT w terminie

Poniedziałek 30 kwietnia jest ostatnim dniem składnia wypełnionych formularzy PIT do właściwego Urzędu Skarbowego. Niezłożenie dokumentu może być uznane za wykroczenie skarbowe albo przestępstwo skarbowe.

W Polsce obowiązuje system gdzie podatnik sam oblicza wysokość podatku oraz dokonuje jej wpłaty w wyznaczonym terminie. Zeznanie podatkowe trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym za pośrednictwem specjalnego formularza. W przypadku gdy nie oddamy go w wyznaczonym czasie, możemy narazić się na konsekwencję prawne.

Wykroczenie a przestępstwo skarbowe

O wykroczeniu skarbowym mówimy wtedy gdy kwota należna nie przekracza pięciokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Jest to łączna kwota 10.500 zł w 2018 roku. Jeżeli ta kwota zostanie przekroczona – mówimy wtedy o przestępstwie skarbowym.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Kary za niedochowanie terminu

Kodeks karny skarbowy reguluje sankcję za niezłożenie formularza PIT w terminie. W przypadku wykroczenia jest to mandat w wysokości od 210 zł do 4.200 zł. Jeśli podatnik odmówi jego przyjęcia, sprawa trafia do sądu, który może orzec karę nawet do 42.000 zł.

W sytuacji przestępstwa skarbowego  podatnik odpowiada karze grzywny, gdzie sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. W 2018 r. stawka mieści się w przedziale 70 zł do 28.000 zł.

Kara grzywny może wynosi między 700,00 zł  a 20.160.000,00 zł.

Karą wspólną za wykroczenia i przestępstwa skarbowe jest zakaz rozliczania podatkowego wraz z małżonkiem bądź w charakterze osoby samotnie wychowującej dziecko.

Uniknięcie kary

Prawo podatkowe przewiduje instytucję „czynnego żalu”. Podatnik gdy nie złoży deklaracji w odpowiednim czasie powinien powiadomić Urząd Skarbowy o tym zaniechaniu i przedstawić wyjaśnienie. Urząd wyznaczy nowy termin do uregulowania należność.

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »