reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Ministerstwo Finansów udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania PIT

Ministerstwo Finansów udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania PIT

Resort finansów w dniu 15 marca 2018 r. udostępnił podatnikom usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return). Dzięki niej PIT-37 i PIT-38 za rok 2017 może za podatnika rozliczyć urząd skarbowy. Kto może skorzystać z tej usługi i jak to zrobić?

Propozycja rozliczenia przez urząd PIT-37 i PIT-38 jest ułatwieniem dla Polaków, którzy coraz częściej korzystają z tego udogodnienia. Po raz pierwszy usługa ta została udostępniona w 2014 roku i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

PFR (Pre-Filled tax Retur), bo właśnie o tym mowa, to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe stanowi propozycję rozliczenia PIT za miniony rok podatkowy. Podatnik nie musi więc korzystać z tej usługi, ale ma taką możliwość. Zeznanie jest przygotowane przez administrację skarbową, która swoje wyliczenia opiera na informacjach uzyskanych od płatników oraz organów rentowych.

Wszelkie informacje zgromadzone z PIT-11, PIT-8C i PIT-R, PIT-40A/11A dają podstawę do wyliczenia PFR PIT-37, natomiast chcąc obliczyć PFT PIT-38 potrzebne będą dane z PIT-8C.

Kto może skorzystać z PFR?

Tylko osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, rozliczające się na formularzu PIT-37, mogą użyć PFR. Nie ma znaczenia czy podatnik rozlicza się indywidualnie czy też wspólnie z małżonkiem. PFR daje również możliwość rozliczenia podatnika, który samotnie wychowuje dziecko.

Jeśli chodzi o wstępnie wypełniony PIT-38, przeznaczony jest on dla osób fizycznych, które uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych .

Gdzie szukać i jak korzystać z  PFR?

PFR można pobrać na stronie głównej Portalu Podatkowego - w zakładce Pobierz PFR PIT-37 lub Pobierz PFR PIT-38. Po wybraniu deklaracji należy uzupełnić dane, dzięki którym zostanie przygotowany PFR. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędu przy wpisywaniu danych i czy nasz formularz uzupełniliśmy we wszystkie niezbędne elementy.

Gdy już wszystko się zgadza, zeznanie należy podpisać podpisem elektronicznym i podać swój adres e-mail. Po weryfikacji wysłanego zeznania system określa jego status.

Dane niezbędne do skorzystania z PFR

Podatnik chcący pobrać i wysłać zeznanie podatkowe musi  wskazać podstawowe dane, takie jak: imię i nazwisko, datę urodzenia  PESEL lub NIP, kwoty przychodu za rok 2017 dla PFR PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, dla PFR PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C. Pod całością musi być złożony podpis elektroniczny. Dodatkowo konieczne będzie podanie adresu e-mail, na który zostanie przysłany  kod autoryzujący, pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Potwierdzenie złożenia PFR PIT-37, PIT-38.

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest potwierdzeniem złożenia rozliczenia, które świadczy o poprawnym złożeniu rozliczenia. Jest to jedyna forma potwierdzenia zeznania podatkowego w wersji elektronicznej.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Jak sprawdzić status deklaracji?

Na podany adres e-mail podatnik otrzyma wiadomość z kodem, dzięki któremu będzie on mógł w każdej chwil sprawdzić status zeznania. Kod ten jest konieczny do sprawdzenia statusu deklaracji.

Opracowanie na podstawie informacji Ministerstwa Finansów

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama