reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Jak rozliczać dochody małoletnich dzieci w zeznaniu PIT

Jak rozliczać dochody małoletnich dzieci w zeznaniu PIT

To, czy na danej osobie spoczywa obowiązek podatkowy, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest zależne od osiągnięcia pełnoletniości czy też uzyskania pełnej zdolności do czynności prawnych. Które zatem dochody małoletniego dziecka podlegają rozliczeniu w zeznaniu PIT i w jaki sposób prawidłowo tego dokonać?

Kto powinien rozliczać dochody małoletniego?

Rozliczenia dochodów dziecka małoletniego dokonać powinni jego rodzice – czyli wstępni pierwszego stopnia. Jeśli są oni małżonkami, którzy podlegają wspólnemu opodatkowaniu, dochody osób małoletnich należy doliczać do sumy ich dochodów. Jeśli dokonują oni rozliczenia w sposób odrębny, dochód małoletnich należy doliczyć po połowie. Jeśli natomiast znajdują się w separacji, dochód małoletniego dziecka należy doliczyć do dochodu rodzica, który faktycznie sprawuje wychowanie nad owym dzieckiem, podobnie jak w sytuacji rodzica wychowującego samotnie dziecko.

Analogiczne rozwiązania należy przyjąć w sytuacji, gdy doszło do przysposobienia małoletniego. Należy także zauważyć, iż dochody małoletniego nie podlegają łączeniu z dochodami opiekuna prawnego niebędącego jego rodzicem lub przysposabiającym.

Prawo do doliczenia dochodów małoletniego nie występuje w przypadku osób pozbawionych władzy rodzicielskiej, a także pozbawionych zarządu nad majątkiem małoletniego.

Kiedy powstaje obowiązek doliczenia dochodów małoletniego?

Obowiązek rozliczenia dochodów małoletniego dziecka wraz z dochodami rodziców bądź przysposabiających pojawia się w sytuacji, w której w danym rok podatkowym małoletni uzyskał dochody, które swojego źródła nie miały w pracy małoletniego, stypendiach bądź przedmiotach oddanych im do swobodnego użytku.

Najczęściej spotykane przypadki, w których małoletni otrzymują dochody z innych źródeł to dochody z praw majątkowych przypadających małoletniemu, z kapitałów pieniężnych, z renty bądź te pochodzące z umowy najmu, jeśli rodzice posiadają prawo do pobierania z tego tytułu pożytków.

Kiedy obowiązek doliczenia dochodów małoletniego nie występuje?

Nie wszystkie dochody małoletniego dziecka podlegają doliczeniu do dochodów rodziców bądź też przysposabiających. Zasada ta nie ma zastosowania do dochodów pochodzących z pracy małoletniego, w jakim małoletni pozostaje bądź pozostawał, ze stypendiów oraz tych pochodzących z przedmiotów oddanych małoletniemu do swobodnego użytku.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Należy zauważyć, iż polskie prawo nie zezwala na zatrudnianie w ogóle osób, które nie ukończyły jeszcze szesnastego roku życia. Małoletni, który ukończył 16 lat może natomiast podejmować jedynie takie zatrudnienie, które ma na celu przygotowanie zawodowe. Nie ma znaczenia, na podstawie jakiej umowy małoletni uzyskuje dochody z pracy – może być to zarówno nawiązanie stosunku pracy zgodne z postanowieniami kodeksu pracy, umowa prawa cywilnego, jak umowa o dzieło, zlecenie czy o świadczenie usług, jak i umowa praktyk uczniowskich.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama