reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Ułatwienia w rozliczaniu rocznego PIT

Ułatwienia w rozliczaniu rocznego PIT

Od 15 marca 2017 r. na stronie Portalu Podatkowego uruchomiona zostały nowe usługi udostępnienia zeznania podatkowego PIT-37 na podstawie wniosku podatnika PIT-WZ oraz złożenia oświadczenia o przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (PIT-OP). Możliwe jest też nadal skorzystanie ze wstępnie wypełnionego zeznania. W jaki sposób?

Cele zmian

Nowe usługi wprowadziła nowelizacja i rozporządzenia wykonawcze. Ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. poz. 528) w założeniu ma służyć realizacji trzech celów:

  • uwolnieniu podatników podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskujących dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych) od obowiązku samodzielnego sporządzenia zeznań podatkowych,
  • umożliwieniu podatnikom, którzy są rozliczani przez organy rentowe, przekazania do 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) bez konieczności składania zeznania podatkowego,
  • ograniczeniu kosztów związanych z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez zmniejszenie wydatków wynikających z zaopatrzenia urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań, zmniejszenie kosztów związanych z obsługą deklaracji składanych w formie papierowej i zniesienie obowiązku przechowywania dokumentacji papierowej przez pracodawców.

Oświadczenie o przekazaniu 1% podatku na rzecz OPP

Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, mogą teraz złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie (PIT-OP) ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Można je złożyć elektronicznie (przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej) albo papierowo - w terminie do 2 maja 2017 r.

Nowy formularz jest przeznaczony dla tych podatników, którzy są osobami fizycznymi i otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1% podatku wybranej OPP. Wcześniej musieli w tym celu składać zeznanie podatkowe, a teraz – jeżeli złożą PIT-OP – to urząd przekaże wybranej organizacji 1% podatku.

Oczywiście emeryci i renciści, którzy chcą skorzystać też z innych odliczeń (ulg), mogą nadal złożyć zeznanie podatkowe PIT. Nowa możliwość jedynie przekazania 1 % podatku może nie być dla nich zachęcająca.

Wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego za podatnika

Podatnik może teraz przesłać do właściwego urzędu skarbowego PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. W tym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów bądź o przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej OPP.

Urząd skarbowy - na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od płatników (pracodawców lub organów rentowych), np. z PIT-11 - sam przygotuje roczne zeznanie podatkowe.

Wniosek o sporządzenie zeznania będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje, albo też za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank (w przyszłości będzie to możliwe również np. spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych).

Wniosek dotyczący dochodów za 2016 r., można złożyć do 18 kwietnia 2017 r.

Następnie urząd skarbowy w ciągu maksymalnie 5 dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego PIT. Zeznanie to będzie można zaakceptować albo odrzucić do upływu terminu składania zeznań - czyli w 2017 r. do 2 maja. Jeśli zaś podatnik w tym terminie nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Warto zatem sprawdzić poprawność danych w zeznaniu, gdyż to podatnik, a nie urząd skarbowy za nią odpowiada.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama