reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > ZUS przyśle podatnikom PIT do końca lutego

ZUS przyśle podatnikom PIT do końca lutego

Jeśli podatnik nie miał żadnych dochodów poza rentą lub emeryturą nie musisz się martwić o roczne rozliczenie swoich podatków – ZUS zrobi to za niego. PIT-40A to informacja dla podatnika a jednocześnie deklaracja, która zostanie wysłana do właściwego dla niego urzędu skarbowego.

Spać spokojnie mogą te osoby, które przez cały rok kalendarzowy pobierały świadczenia z ZUS i w tym czasie nie miały innych dochodów. Ci, którzy sobie dorabiali – pomimo tego, że dostali z ZUS PIT-40 – sami muszą rozliczyć się w urzędzie skarbowym. Do osób, które dostawały z ZUS pieniądze przez niecały rok kalendarzowy zostanie wysłany PIT-11A, który jest tylko informacją o osiągniętych dochodach a nie ich rozliczeniem.

- Takie osoby muszą samodzielnie rozliczyć się z podatku rocznego – przypomina Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – ZUS, jak co roku przyśle PIT-y najpóźniej do końca lutego – dodaje Kowalska

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania podatnikom nie później niż do końca lutego 2017 r. rocznego obliczenia podatku oraz imiennych informacji o wysokości dochodu i pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2016 r. z tytułu wypłaty:

- świadczeń emerytalno-rentowych - na formularzu PIT-40A/11A,

- zasiłków przysługujących z ubezpieczenia społecznego - na formularzu PIT-11A,

- należności stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy - na formularzu PIT-11,

- bezegzekucyjnych potrąceń kwot alimentów, rent odszkodowawczych, oraz odsetek za opóźnienie wypłaty świadczeń - na formularzu PIT-8C.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wzory deklaracji w porównaniu do roku poprzedniego nie zmieniły się.

W przypadku, gdy ktoś nie otrzymania PIT-u z ZUS, Zakład ma obowiązek wydać go na indywidualny wniosek świadczeniobiorcy. Wniosek każdy może złożyć w najbliższej placówce pisemnie lub ustnie do protokołu.

Autor: Iwona E. Kowalska Regionalny Rzecznik  Prasowy ZUS, Województwa Dolnośląskiego

reklama

Data publikacji:

Autor:

Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Dolnośląskiego

Zdjęcia

ZUS przyśle podatnikom PIT do końca lutego
ZUS przyśle podatnikom PIT do końca lutego

PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama