reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > ZUS przyśle podatnikom PIT do końca lutego

ZUS przyśle podatnikom PIT do końca lutego

Jeśli podatnik nie miał żadnych dochodów poza rentą lub emeryturą nie musisz się martwić o roczne rozliczenie swoich podatków – ZUS zrobi to za niego. PIT-40A to informacja dla podatnika a jednocześnie deklaracja, która zostanie wysłana do właściwego dla niego urzędu skarbowego.

Spać spokojnie mogą te osoby, które przez cały rok kalendarzowy pobierały świadczenia z ZUS i w tym czasie nie miały innych dochodów. Ci, którzy sobie dorabiali – pomimo tego, że dostali z ZUS PIT-40 – sami muszą rozliczyć się w urzędzie skarbowym. Do osób, które dostawały z ZUS pieniądze przez niecały rok kalendarzowy zostanie wysłany PIT-11A, który jest tylko informacją o osiągniętych dochodach a nie ich rozliczeniem.

- Takie osoby muszą samodzielnie rozliczyć się z podatku rocznego – przypomina Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – ZUS, jak co roku przyśle PIT-y najpóźniej do końca lutego – dodaje Kowalska

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania podatnikom nie później niż do końca lutego 2017 r. rocznego obliczenia podatku oraz imiennych informacji o wysokości dochodu i pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2016 r. z tytułu wypłaty:

- świadczeń emerytalno-rentowych - na formularzu PIT-40A/11A,

- zasiłków przysługujących z ubezpieczenia społecznego - na formularzu PIT-11A,

- należności stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy - na formularzu PIT-11,

- bezegzekucyjnych potrąceń kwot alimentów, rent odszkodowawczych, oraz odsetek za opóźnienie wypłaty świadczeń - na formularzu PIT-8C.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Wzory deklaracji w porównaniu do roku poprzedniego nie zmieniły się.

W przypadku, gdy ktoś nie otrzymania PIT-u z ZUS, Zakład ma obowiązek wydać go na indywidualny wniosek świadczeniobiorcy. Wniosek każdy może złożyć w najbliższej placówce pisemnie lub ustnie do protokołu.

Autor: Iwona E. Kowalska Regionalny Rzecznik  Prasowy ZUS, Województwa Dolnośląskiego

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama