reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Kiedy upływa termin zwrotu nadpłaty wykazanej w deklaracji PIT

Kiedy upływa termin zwrotu nadpłaty wykazanej w deklaracji PIT

Podatnicy rozliczający podatek dochodowy za rok 2015 r. musieli złożyć roczną deklarację PIT do końca miesiąca kwietnia. Natomiast w terminie do końca lipca wykazana w rocznym zeznaniu podatkowym nadpłata powinna co do zasady pojawić się na koncie bankowym podatnika.

W rocznym zeznaniu podatkowym składanym za poprzedni rok podatkowy do 31 kwietnia następnego roku podatnik podsumowujemy opłacone przez nas w poprzednim roku zaliczki na podatek dochodowy. Może się okazać, że z obliczeń wychodzi nadpłata należności z tytułu PIT-u, np. w przypadku osób, które były zatrudnione na podstawie umów zlecenia czy o dzieło. Mogą to też być rozliczający się wspólnie małżonkowie czy oczywiście podatnicy odliczający od PIT-u ulgi. Nadpłatę wykazuje się w rocznej deklaracji, co uprawnia do jej „odbioru” – w kasie urzędu, jeśli nie przekracza 8,70 zł lub poprzez zwrot przelewem bankowym.

Na zwrot pieniędzy skarbówka ma czas do trzech miesięcy od dnia złożenia przez podatnika rocznego PIT-a (art. 77 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej). Im szybciej zatem złożone zostało zeznanie, tym większa szansa na wcześniejszy odbiór nadpłaconej wartości zaliczek na podatek dochodowy.

Termin zwrotu nadwyżki

Zakładając, że podatnik rozliczył swój podatek dochodowy za rok 2015 30 kwietnia 2016 r., ostatnim możliwym dniem wpłynięcia zwrotu jest 31 lipca 2016 r. Stan „długu” urzędu skarbowego wobec podatnika można sprawdzić on-line. Niektóre urzędy skarbowe (np. z województwa mazowieckiego) kontynuując inicjatywę w tym roku, umożliwiają podatnikowi sprawdzenie daty zwrotu przez internet (m.in. przez stronę www.warszawa.apodatkowa.gov.pl i zakładkę „Stan realizacji zwrotów za 2015 r.” lub przez http://145.237.237.205/zwroty/). Po kliknięciu wybieramy urząd skarbowy, w którym złożyliśmy rocznego PIT-a, wpisujemy PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu z 2014 r. z zaokrągleniem do pełnych złotych. Następnie przepisujemy podany kod z obrazka i klikamy „Szukaj”.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Jak korekta wpływa na datę zwrotu

W rzeczywistości fiskus wcale nie ociąga się zbyt długo ze zwróceniem nadpłaty podatku dochodowego. Za spóźnienie ze zwrotem urząd skarbowy płaci karne oprocentowanie.

Zanim zaczniemy obliczać odsetki, warto się zastanowić, czym może być spowodowany brak zwrotu. Wydłużający się termin zwrotu nadpłaty z tytułu PIT może dotyczyć tych podatników, którzy popełnili przy rozliczeniu PIT-u błędy i korygowali swoje zeznania roczne. Trzy miesięczny termin na zwrot nadpłaty podatku dochodowego będzie się tutaj liczył od dnia złożenia nie pierwotnej wersji deklaracji rocznej, a jej korekty. Przykładowo, składający korektę PIT-36 czy PIT-37 na początku lipca, na zwrot wynikającej z formularza nadpłaty PIT-u mogą poczekać nawet do początku jesieni. Jeśli opóźnienie w zwrocie nie jest spowodowane winą urzędu, podatnik nie dostanie odsetek.

Kampanie zachęcające do przekazania 1 proc. podatku na OPP - nowe zasady

reklama

Przydatne formularze online

Data publikacji:

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zdjęcia

Kiedy upływa termin zwrotu nadpłaty wykazanej w deklaracji PIT /Fot. Fotolia
Kiedy upływa termin zwrotu nadpłaty wykazanej w deklaracji PIT /Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz z suplementem PIT 2020 – Rozwiązania tarczy antykryzysowej199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama