reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Ministerstwo Finansów ułatwia złożenie PIT-u za 2015 r.

Ministerstwo Finansów ułatwia złożenie PIT-u za 2015 r.

Aby ułatwić rozliczenie się z rocznych zeznań PIT za 2015 r., które w tym roku należy złożyć do 2 maja, Ministerstwo Finansów przygotowało kilka propozycji. To wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych, dyżur telefoniczny i możliwość zadania pytania online. Aby złożyć zeznanie, nie trzeba iść do urzędu skarbowego. Lepiej wysłać PIT przez internet.

Ponieważ w 2016 r. 30 kwietnia wypada w sobotę, można się rozliczyć za 2015 r. do poniedziałku 2 maja. Warto zrobić to jak najszybciej i nie czekać do ostatniej chwili.

Resort zachęca do skorzystania z elektronicznego rozliczenia z urzędem skarbowym dzięki usłudze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Urząd skarbowy wprowadza tam już dane podatnika. Wystarczy je tylko uzupełnić, jeśli jest taka potrzeba. Można się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem.

Deklaracje PIT za 2015 r. można złożyć do 2 maja

Korzystając z PFR PIT-37 od razu zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – nie trzeba tego przepisywać. Dlatego pozostaje tylko uzupełnić dane, np. w razie korzystania z ulg podatkowych lub przeznaczenia 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. W przypadku rozliczenia z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.

Na koniec należy sprawdzić, czy wszystko się zgadza i wysłać elektroniczny PIT do urzędu skarbowego oraz odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Wydłużone godziny pracy 28-29 kwietnia

W czwartek i piątek 28-29 kwietnia, gdy jak co roku panuje wzmożony ruch w urzędach skarbowych, wybrane urzędy będą pracować do godziny 18 (szczegóły na stronach internetowych poszczególnych urzędów). Obok bezpośredniej pomocy pracowników administracji podatkowej można również skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych i wysłać deklarację drogą internetową.

Jak złożyć PIT mimo braku deklaracji PIT-11, PIT-11A lub PIT-8C

Dyżur telefoniczny 28 kwietnia

W najbliższy czwartek 28 kwietnia 2016 r. można skorzystać z dyżuru telefonicznego Ministerstwa Finansów i zapytać ekspertów o rozliczenie PIT. W godzinach 10-13 można pytać o:

  • ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34,
  • działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33,
  • opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88,
  • opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37.

Zadaj pytanie przez internet

Aplikacja pytaniowa to kolejne narzędzie ułatwiające rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej.

W 2015 r. cieszyła się dużym zainteresowaniem podatników i eksperci Krajowej Informacji Podatkowej odpowiedzieli na 4 tysiące ich pytań. Aplikacja jest dostępna na stronie SzybkiPit.pl. Aby otrzymać odpowiedź przed ostatecznym terminem rozliczenia, wyślij pytanie do północy 26 kwietnia.

Ministerstwo Finansów rozpoczyna akcję Szybki PIT

Źródło: Ministerstwo Finansów

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama