reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Jak złożyć PIT mimo braku deklaracji PIT-11, PIT-11A lub PIT-8C

Jak złożyć PIT mimo braku deklaracji PIT-11, PIT-11A lub PIT-8C

W przypadku, gdy podatnik nie otrzymał deklaracji PIT-11, PIT-11A lub PIT-8C, musi je pozyskać w inny sposób. Podatnik nie może bowiem nie złożyć zeznania rocznego tylko dlatego, że nie dotarł do niego PIT od płatnika. Co istotne, aby poprawnie sporządzić deklarację roczną, ma na to czas do końca kwietnia.

Pracodawcy do końca lutego mieli czas na prawidłowe wykazanie podatku dochodowego pobranego od pracowników lub innych zatrudnionych osób w minionym roku podatkowym. Tak, więc na początku marca do pracowników powinny dotrzeć ostatnie, terminowo wysłane informacje PIT. Najczęstszą formą przekazania deklaracji jest odbiór osobisty bądź wysyłka pocztą za potwierdzeniem odbioru. Płatnik, który w terminie nie przekazuje deklaracji podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Co do zasady, karą stosowaną w postępowaniu karnym jest grzywna. Co zrobić, jeśli nie otrzymamy jednak deklaracji?

Pierwszym krokiem, który należy uczynić jest kontakt telefoniczny bądź osobisty z pracodawcą i zażądanie przekazania informacji podatkowej. Jeśli natomiast pracodawca potwierdza terminową wysyłkę informacji podatkowych a do nas one nie dotarły, to należy zwrócić się do niego z prośbą o przekazanie duplikatu informacji podatkowej.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Jeśli pracownik nie złoży rocznego rozliczenia podatku tylko, dlatego, że nie dotarł do niego PIT-11, należy się liczyć z odpowiedzialnością nie tylko za niezapłacenie podatku, ale również za niezłożenie deklaracji podatkowej.

Pracownik powinien rozliczyć PIT we własnym zakresie

Za prawidłowe pobieranie zaliczek na podatek dochodowy, odpowiedzialny jest płatnik, czyli pracodawca. Nie oznacza to jednak, że pracownik może pominąć w swoim rocznym rozliczeniu przychody, o których płatnik go nie poinformował. W rocznej deklaracji należy wykazać przybliżone kwoty, które w deklaracjach PIT-11, PIT-8C czy PIT-11A powinny zostać ujęte. Do tak złożonej deklaracji rocznej warto dołączyć krótkie pismo wyjaśniające zaistniałe okoliczności oraz opisać sposób, w jaki zostały oszacowane wysokości kwot wykazanych w deklaracji.

Straty z lat ubiegłych w rozliczeniu rocznym PIT

Utrudniony kontakt z pracodawcą, bądź jego brak

Gdy pracownik nie może się skontaktować z pracodawcą lub taki kontakt nie skutkuje uzyskaniem odpowiednich danych, wówczas musi on samodzielnie ustalić prawidłowe kwoty przychodów, kosztów podatkowych, dochodów jak również wysokość pobranej zaliczki.

Nie zostaje z tym jednak sam – pomocy w tym zakresie powinien mu udzielić urząd skarbowy. Podatnik ma prawo, bowiem wystąpić do US w celu weryfikacji, czy zaliczka na podatek dochodowy była faktycznie pobrana, a informacje o wysokości wynagrodzenia rzeczywiście trafiały do urzędu.

Działalność gospodarcza i praca na etacie – który PIT wypełnić?

Podatnicy, którzy zostali zmuszeni do samodzielnego ustalenia kwot potrzebnych do wpisania do deklaracji, nie ponoszą jednak odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania takiej czynności jak umowa o pracę, działalność wykonywana osobiście czy też z tytułu praw majątkowych – do wysokości zaliczki, do której to płatnik jest zobowiązany. Co za tym idzie, zasada ta uchyla odpowiedzialność podatnika, co do wysokości zaliczki, którą pobrać płatnik powinien – potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2013 roku, II FSK 2075/11, w którym NSA wskazuje, że płatnik ponosi wyłączną odpowiedzialność za zaniżenie lub niepobranie zaliczek (…).

Autor: Skarbiec Corporate Services Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama