reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Jak rozliczyć PIT przy sprzedaży praw autorskich do zdjęć poza działalnością gospodarczą

Jak rozliczyć PIT przy sprzedaży praw autorskich do zdjęć poza działalnością gospodarczą

Przychody z tytułu umieszczania zdjęć na stockach (banki zdjęć) przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej związanej z fotografią trzeba zaliczyć do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o PIT. Osiągający takie przychody bez pośrednictwa płatników musi je wykazać w zeznaniu PIT-36 i dochody z tego tytułu opodatkować według skali podatkowej.

Formularz zeznania rocznego PIT-36 jest bowiem przeznaczony m.in. dla tych podatników, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów uzyskali przychody z tzw. innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek.

Fotograficy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie, a jedynie okazjonalnie zamieszczają swoje fotografie na stockach (banki zdjęć) i w ramach tego uzyskują przychody z praw autorskich (udzielanie licencji) rozliczają się właśnie bez pośrednictwa płatnika. Przychody są uzyskiwane wtedy, kiedy użytkownicy stocka chcą uzyskać prawo odpłatnego wykorzystania zdjęć. Banki zdjęć pośredniczą w takich przypadkach między twórcami zdjęć sprzedającymi prawa autorskie do tych fotografii i nabywcami praw do tych zdjęć.

Takie przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Na podstawie bowiem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Zaś zgodnie z art. 18 ustawy o PIT za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów i inne prawa (w tym np. prawa do projektów wynalazczych, prawa do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych), także z tytułu odpłatnego zbycia tych praw.

Tymi odrębnymi przepisami są m.in. przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przedmiotem prawa autorskiego są oczywiście także utwory fotograficzne.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami powstają wówczas, gdy zostaną spełnione oba poniższe warunki:

- zaistnieje przedmiot praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania (w przedmiotowym przypadku – fotografie) i

- twórca skorzysta ze swoich praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzi nimi (np.  sprzeda definitywnie swoje prawa majątkowe albo udzieli czasowej licencji). 

Taką interpretację ww, przepisów zaprezentował m.in. 4 lutego 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPB1/4511-689/15-4/ASZ).

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama