reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Jak złożyć deklarację PIT za pomocą systemu e-Deklaracje

Jak złożyć deklarację PIT za pomocą systemu e-Deklaracje

Po raz kolejny, rozliczając tym razem PIT za rok 2015, można wypełniać i wysyłać deklarację przez Internet za pomocą systemu e-Deklaracje (stanowiącego część systemu e-Podatki), dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Rozliczenia w tej formie stają się coraz prostsze i coraz więcej osób korzysta z tej wygodnej i przejrzystej ścieżki składania deklaracji podatkowych PIT.

Deklaracje składane drogą elektroniczną

Rodzaje deklaracji PIT, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, z wykorzystaniem podpisu elektronicznego nieweryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (dane autoryzujące) do podpisania dokumentu zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2015 r. poz. 2362).

A zatem w rozliczeniu rocznym za 2015 r. przy użyciu systemu e-Deklaracje z podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (dane autoryzujące) mogą być składane następujące deklaracje PIT:

- w sprawie podatku dochodowego: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC;

- w sprawie zryczałtowanego podatku: PIT-28, PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A;

- dotyczące obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych: PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-40, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT

Deklaracje mogą być składane z załącznikami. Drogą elektroniczną możliwe jest również składanie korekty powyższych deklaracji.

Dane autoryzujące do deklaracji

Do wysłania deklaracji bez podpisu kwalifikowanego wymagane są następujące dane autoryzujące:

- podpis elektroniczny nieweryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (tzw. dane autoryzujące)

-  identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL;

- imię (pierwsze);

- nazwisko;

- data urodzenia;

- kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek  albo wartość "0" (zero) w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

PIT przez Internet w kilku krokach

1. Wejdź na stronę systemu e-Deklaracje na www.e-deklaracje.gov.pl, pobierz i zainstaluj z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in) lub skorzystaj z formularza interaktywnego na tejże stronie;

2. Wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz z zakładki – Formularze, a następnie go wypełnij;

3. Podpisz go wpisując kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek  albo wartość "0" (zero) w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku;

4. Wyślij dokument;

5. Pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

Godzinę złożenia e-deklaracji potwierdza UPO

Warto też zauważyć, że zasady wskazywania urzędu skarbowego dla deklaracji składanych drogą elektroniczną przy użyciu danych autoryzujących (podpis elektroniczny nie weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu) są takie same jak dla dokumentów składanych w formie papierowej.

Ponadto, zeznanie podpisywane jest tylko przez małżonka który występuje pierwszy na zeznaniu i w ten sposób składa oświadczenie o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama