reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Zwolnienie z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów

Zwolnienie z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów

Aby poprawić wyniki sprzedażowe firmy, postanowiliśmy wdrożyć sprzedaż premiową wybranych towarów. Jednostkowa wartość nagród dla klientów biorących udział w programie tej sprzedaży nie będzie przekraczać 760 zł. Podobno od 2015 r. nastąpiły jakieś zmiany w zakresie zwolnienia z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową. Czy tak faktycznie jest? Na czym polegają te zmiany?

Nie. W 2015 r. nadal obowiązuje zwolnienie z PIT w odniesieniu do nagród związanych ze sprzedażą premiową. Nie zmienił się także limit tego zwolnienia. Wciąż bowiem zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym objęta jest nagroda związana z tego rodzaju sprzedażą, której jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł.

Jednak od 1 stycznia 2015 r. art. 21 ust. 1 pkt 68 updof, stanowiący podstawę prawną powyższego zwolnienia, uległ modyfikacji. Zmiana w tym przepisie polega na jednoznacznym wskazaniu, że zwolnienie powyższe dotyczy nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług. Dotychczas bowiem nie było takiego zastrzeżenia w tym przepisie. Zmiana ta ma zatem charakter doprecyzowujący.

Zgodnie z jego zmienionym brzmieniem wolna od podatku jest zatem wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewi­zja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodar­czą, stanowiących przychód z tej działalności.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Organizując więc w 2015 r. sprzedaż premiową swoich towarów i przyznając w jej ramach nagrody, powinni Państwo kierować się tym samym limitem zwolnienia z PIT w odniesieniu do tych nagród, co obecnie. Powinni też Państwo pamiętać, że nie ulegnie zmianie zakres wyłączenia ze zwolnienia w odniesieniu do nagród związa­nych ze sprzedażą premiową towarów bądź usług, jeśli otrzymującym taką nagrodę jest przedsiębiorca. Tak jak w stanie prawnym obowiązującym do końca 2014 r., jak i od 1 stycznia 2015 r., taka nagroda nie będzie korzystać ze zwolnienia, nawet mimo nieprzekroczenia limitu jej wartości, jeśli przedsiębiorca otrzyma ją w związku z pro­wadzoną działalnością gospodarczą.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. g) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama