reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Zwolnienie z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów

Zwolnienie z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów

Aby poprawić wyniki sprzedażowe firmy, postanowiliśmy wdrożyć sprzedaż premiową wybranych towarów. Jednostkowa wartość nagród dla klientów biorących udział w programie tej sprzedaży nie będzie przekraczać 760 zł. Podobno od 2015 r. nastąpiły jakieś zmiany w zakresie zwolnienia z PIT nagród związanych ze sprzedażą premiową. Czy tak faktycznie jest? Na czym polegają te zmiany?

Nie. W 2015 r. nadal obowiązuje zwolnienie z PIT w odniesieniu do nagród związanych ze sprzedażą premiową. Nie zmienił się także limit tego zwolnienia. Wciąż bowiem zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym objęta jest nagroda związana z tego rodzaju sprzedażą, której jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł.

Jednak od 1 stycznia 2015 r. art. 21 ust. 1 pkt 68 updof, stanowiący podstawę prawną powyższego zwolnienia, uległ modyfikacji. Zmiana w tym przepisie polega na jednoznacznym wskazaniu, że zwolnienie powyższe dotyczy nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług. Dotychczas bowiem nie było takiego zastrzeżenia w tym przepisie. Zmiana ta ma zatem charakter doprecyzowujący.

Zgodnie z jego zmienionym brzmieniem wolna od podatku jest zatem wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewi­zja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodar­czą, stanowiących przychód z tej działalności.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Organizując więc w 2015 r. sprzedaż premiową swoich towarów i przyznając w jej ramach nagrody, powinni Państwo kierować się tym samym limitem zwolnienia z PIT w odniesieniu do tych nagród, co obecnie. Powinni też Państwo pamiętać, że nie ulegnie zmianie zakres wyłączenia ze zwolnienia w odniesieniu do nagród związa­nych ze sprzedażą premiową towarów bądź usług, jeśli otrzymującym taką nagrodę jest przedsiębiorca. Tak jak w stanie prawnym obowiązującym do końca 2014 r., jak i od 1 stycznia 2015 r., taka nagroda nie będzie korzystać ze zwolnienia, nawet mimo nieprzekroczenia limitu jej wartości, jeśli przedsiębiorca otrzyma ją w związku z pro­wadzoną działalnością gospodarczą.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 8 lit. g) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku do­chodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama