reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Nadpłata i zwrot podatku w zeznaniu rocznym PIT

Nadpłata i zwrot podatku w zeznaniu rocznym PIT

Nadpłata podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT, którą urząd skarbowy zwróci podatnikowi, ma miejsce, kiedy suma zaliczek na PIT pobranych czy zapłaconych w ciągu zeszłego roku przewyższa podatek obliczony na zeznaniu rocznym. Zwrotu zaliczek spodziewać się mogą przede wszystkim ci, których łączne dochody w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, tj. 3091 zł.

Fiskus zwróci też pieniądze osobom, które pracowały na umowach zlecenie i o dzieło. Od takich dochodów płatnik był zobowiązany potrącać w ciągu roku podatkowego zaliczki na PIT ze stawką 18-proc., ale bez uwzględnienia kwoty wolnej od podatku, podatnik zaś w zeznaniu rocznym obliczy podatek również ze stawką 18-proc., ale odliczy już od niego kwotę zmniejszającą podatek (556,02 zł) – w zeznaniu powstanie nadpłata w wysokości kwoty zmniejszającej podatek.

Przepisy o kwocie wolnej od podatku muszą się zmienić do 30 listopada 2016 r.

Na pieniądze z urzędu skarbowego czekać mogą również podatnicy, którzy zeznanie składają na preferencyjnych warunkach, w sytuacji, kiedy im się to najbardziej opłaca. Dotyczy to rozliczających się wspólnie małżonków, którzy wpadają do dwóch innych przedziałów skali podatkowej lub kiedy jedno z nich zarobiło dużo (powyżej 85 528 zł), a drugie nie osiągnęło żadnych dochodów. Z kolei samotny rodzic wybierający rozliczenie razem z dzieckiem, w zeznaniu obliczy podwójny podatek od połowy swoich dochodów. Jeśli dochody rodzica zmieściły się w pierwszym przedziale skali podatkowej, rodzic zyska kwotę zmniejszającą podatek. Jeżeli wpadły do drugiego przedziału (dochody powyżej 85 528 zł) i nie przekroczyły 171 056 zł, rodzic zamiast podatku od całego dochodu ze stawką 32-proc. zapłaci podwójny podatek od połówki dochodu ze stawką 18-proc.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Opisane powyżej przypadki dotyczą powstania zwrotu u podatnika niekorzystającego w deklaracji rocznej z żadnych ulg. Oczywistą sprawą natomiast jest odzyskiwanie z urzędu skarbowego części podatku, którą druga grupa podatników odlicza od zobowiązania podatkowego poprzez ulgi na dzieci, na internet, odliczając leki, darowizny itd.

Termin zwrotu w internecie

Zgodnie z art. 77 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie 3. miesięcy od dnia złożenia rocznego PIT-a. Zatem wszyscy odwlekający rozliczenie się z fiskusem do ostatniego dnia kwietnia, mogą wypatrywać zwrotu podatku nawet do końca lipca. Ci, którzy rozliczenie mają już z głowy, mogą skorzystać z aplikacji „Zwroty”, uruchomionej m.in. przez urzędy skarbowe z województw pomorskiego, śląskiego czy mazowieckiego. Na podstronie „Stan realizacji zwrotów z zeznań rocznych” wybieramy urząd skarbowy, w którym złożyliśmy rocznego PIT-a, wpisujemy PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu z ubiegłego roku podatkowego z zaokrągleniem do pełnych złotych. Następnie przepisujemy podany kod z obrazka i klikamy „Szukaj”. Aplikacja „Zwroty” dostępna jest m.in. na stronach:

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama