reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Rozliczenie roczne PIT dochodów ze stażu i umowy o pracę

Rozliczenie roczne PIT dochodów ze stażu i umowy o pracę

Podatnik w ubiegłym roku podatkowym przez kilka miesięcy była zarejestrowany jako bezrobotny, następnie przez 6 miesięcy był na stażu z Urzędu Pracy (urząd nie wystawił mu PIT), potem został zatrudniony na umowę o pracę (otrzymał z tego tytułu PIT-11). Czy w związku z tym, że podatnik informację PIT dostał tylko za umowę o pracę, rozlicza się on tylko z tego tytułu, czy może ma również wykazać dochód ze stażu? Czy musi wykazać składki zdrowotne opłacane przez Urząd Pracy w czasie, kiedy był bezrobotny? Dodatkowo, podatnik otrzymała PIT-R za pracę w komisji wyborczej.

Dochody ze stażu i umowy o pracę

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązani są składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają, stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy PIT, wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

W przypadku dochodów ze stażu, podatnik nie otrzymał informacji PIT-11, co może wskazywać na to, że jest to dochód zwolniony lub od którego zaniechano poboru podatku dochodowego. Jednak w zakresie prawidłowości wystawienia PIT-11 wskazany jest kontakt z płatnikiem.

Natomiast, jeżeli wynagrodzenie ze stażu z Urzędu Pracy nie podlega zwolnieniu lub zaniechaniu poboru podatku na podstawie powyższych przepisów, wówczas dochody te należy wykazać w zeznaniu rocznym. Przy czym należy pamiętać, że brak informacji PIT-11 od płatnika nie zwalnia podatnika z obowiązku prawidłowego wykazania dochodów w zeznaniu rocznym.

Uwaga!

Może się zdarzyć, że płatnik - mimo ciążącego na nim obowiązku - nie wystawi stosownej informacji. Sytuacja taka nie zwalnia podatnika z obowiązku rozliczenia w zeznaniu podatkowym przychodów otrzymanych za pośrednictwem tego płatnika.

W deklaracji rocznej należy więc wykazać dochody z umowy o pracę oraz ewentualnie dochody ze stażu (jeżeli po wyjaśnieniu w Urzędzie Pracy będą one podlegały opodatkowaniu).

Składki opłacone przez Urząd Pracy

W kontekście składek zdrowotnych opłacanych przez Urząd Pracy, gdy podatnik był zarejestrowany jako bezrobotny, należy wskazać, że zgodnie z art. 27b ustawy PIT podatek dochodowy podlega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tj. składki:

 - opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

 - pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem w zeznaniu podatkowym uwzględnia się składki na ubezpieczenia zdrowotne zapłacone przez podatnika oraz pobrane przez płatnika ze środków podatnika.

Kwoty wynikającej z informacji PIT-R

W przypadku otrzymania informacji PIT-R (czyli informacji o kwotach wypłaconych z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich) należy zaznaczyć, że konieczność wykazania w zeznaniu rocznym kwoty wynikającej z tej informacji uzależniona jest od tego, w której kolumnie przedmiotowej informacji została ta kwota wykazana. Jeżeli, kwoty wypłacone podatnikowi zostały wykazane w części D w kolumnach: b, c i d - jest to przychód zwolniony od opodatkowania i nie wykazuje się go w zeznaniu rocznym. Natomiast jeżeli w informacji PIT-R zostały wykazane kwoty w części D w kolumnie „e” (zsumowane w poz. 60) to podatnik powinien otrzymać również informację PIT-11, w której uwzględniono tę kwotę.

Jeżeli więc w otrzymanej deklaracji zostały wypełnione tylko kolumny b, c oraz d; do przedmiotowej informacji PIT-R nie dołączono i informacji PIT-11 o wypłaconych kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, to należy uznać, że kwoty wykazane w PIT-R są zwolnione z opodatkowania i nie wykazuje się ich w zeznaniu rocznym.

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama