reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w rocznym PIT

Dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w rocznym PIT

W przypadku uzyskania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości podatnik ma obowiązek złożenia zeznanie roczne PIT-39. W deklaracji wykazuje się dochody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych oraz należny podatek od dochodu, do którego nie ma zastosowania ulga mieszkaniowa, lub dochody zwolnione z podatku ze względu na ulgę mieszkaniową.

Podatek PIT należy płaci ten podatnik, który w roku podatkowym uzyskał przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów. Przy czym pod warunkiem, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Wspomniany okres pięciu lat liczy się od końca roku podatkowego, w którym zbywana nieruchomość została nabyta. A zatem zbycie w 2014 r. nieruchomości, która została nabyta przed 1 stycznia 2009 r., nie podlega opodatkowaniu.

Jak obliczyć należny podatek

Podatek obliczany jest od dochodu, czyli przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia. Mówi o tym art. 19 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, np. opłaty notarialne, koszty pośrednictwa.

Podatek pomniejsza się także o koszty uzyskania przychodu. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty nabycia oraz koszty wytworzenia (wybudowania) zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego (np. prawa wieczystego użytkowania gruntów).

Jeżeli zbywana nieruchomość lub prawo majątkowe nabyte były w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, kosztem uzyskania przychodów jest kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Ministerstwo Finansów pomaga w rozliczeniu PIT

Wysokość poniesionych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej

W przypadku zbycia nieruchomości podatnicy mogą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Ulga przysługuje, jeżeli przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe.

Wysokość ulgi zależy od tego, w jakiej części zostanie wydatkowany przychód na cele mieszkaniowe, tzn. zwolniony będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama