reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Obowiązki płatników w zakresie rozliczeń PIT

Obowiązki płatników w zakresie rozliczeń PIT

Płatnicy podatku PIT zobowiązani są do sporządzenia informacji o uzyskanych za ich pośrednictwem przychodach i opłaconych zaliczkach na podatek. W 2015 r. muszą jednak uważać, by przekazać je terminowo oraz prawidłowo dostarczyć. Przepisy w tym zakresie uległy bowiem zmianom.

W tym roku zmieniły się zasady podpisywania i wysyłki informacji podatkowych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie jak w przypadku deklaracji rocznych, np. PIT-37 czy PIT-36, część płatników może je wysyłać przez Internet bez konieczności stosowania kwalifikowanego e-podpisu.


Polecamy produkt:
PITY 2015 z płytą CD


Druki PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-4R, PIT-40, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R płatnicy będący osobami fizycznymi mogą dostarczyć tak samo jak roczne deklaracje podatkowe – podpisane pięcioma danymi autoryzującymi (imię i nazwisko, data urodzenia, NIP lub PESEL, kwota przychodu przedsiębiorcy za 2013 rok). Natomiast inni płatnicy nadal wykorzystają w tym celu tradycyjny e-podpis.

Zatrudniasz więcej niż 5 osób? Uważaj!


Od rozliczenia za 2014 r. płatnicy zobowiązani sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników, jak również wszystkie biura rachunkowe, muszą wysłać do urzędu skarbowego informacje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej.

Wychodząc naprzeciw nowym obowiązkom podatników firma e-file, producent aplikacji e-pity, wprowadziła możliwość wysyłki elektronicznej PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, PIT-8C, PIT-40 zarówno z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, jak i danych autoryzujących.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy pracodawca ma obowiązek elektronicznej wysyłki informacji podatkowych. Dotyczy on wszystkich biur rachunkowych, zarówno co do osób zatrudnionych w biurze, jak i informacji dotyczących klientów oraz płatników, którzy powinni sporządzić informację podatkową lub roczne obliczenie podatku dla więcej niż 5 podatników. Za pomocą Internetu druki przesyłać trzeba jedynie do systemu e-Deklaracje. Oznacza to, że zatrudnieni mogą otrzymywać PIT-11, PIT-8C, PIT-R, IFT-1/IFT-1R na papierze, jak również w formie elektronicznej, w zależności od formy uzgodnionej pomiędzy pracownikiem a płatnikiem.


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Przez internet – dłuższy termin


Podmioty zatrudniające do 5 pracowników druki podatkowe do urzędu skarbowego mogą nadal przekazać listem poleconym lub osobiście w okienku podawczym. Wybór tej metody powoduje jednak skrócenie terminów złożenia PIT-11, PIT-8C, PIT-8AR, PIT-R i IFT-1/IFT-1R, PIT-40 do urzędu do 2 lutego 2015 r.

– Jeśli jednak zatrudniający nie więcej niż 5 podatników wybierze wysyłkę druków do urzędu skarbowego przez Internet, to może je dostarczyć w tych samych terminach, co w roku poprzednim, czyli do końca lutego – wyjaśnia Adam Mielcarski, wiceprezes firmy e-file. – To dobra wiadomość dla małych przedsiębiorców, którzy zapomną o wysłaniu PIT-ów do 2 lutego 2015. Przez cały luty, aż do 2 marca 2015 r. będą mogli przekazać je elektronicznie – dodaje.

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama