reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Obowiązek złożenia formularzy PIT-8AR i PIT-4R

Obowiązek złożenia formularzy PIT-8AR i PIT-4R

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników (na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych) zobowiązani są do końca stycznia złożyć formularze PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami.

Warto pamiętać, że inaczej sytuacja wygląda w przypadku deklaracji PIT-11. Jest to informacja o dochodach podatnika, którą płatnik przekazuje zarówno do urzędu skarbowego, jak i do podatnika. To właśnie na podstawie tej deklaracji, podatnik może wykonać rozliczenie roczne.


Co grozi za niezłożenie formularzy PIT-4R lub PIT-8AR?


Może się zdarzyć tak, że przedsiębiorca nie dopełni w terminie obowiązku złożenia formularza PIT-4R lub PIT-8AR. Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie jest wykroczeniem skarbowym i nakładana jest za nie kara grzywny, której wysokość reguluje Kodeks karny skarbowy.

Na szczęście jest możliwość uniknięcia takiej kary. Warunkiem jest tu zawiadomienie organu ścigającego o wykroczeniu i uzasadnienie jego popełnienia. Zawiadomienie może mieć formę pisemną lub ustną, do protokołu. Jest to instytucja tzw. czynnego żalu podatnika.

W sytuacji, gdy deklaracja PIT-4R została złożona w terminie, ale zawiera błędy, jest możliwość ich skorygowania. Chodzi tu o pomyłki rachunkowe, oczywiste omyłki, ale również wypełnienie formularza niezgodnie z wymaganiami lub też gdy istnieją wątpliwości co do prawidłowości danych w nim ujętych. Korekty takiej dokonuje się poprzez ponowne złożenie prawidłowo wypełnionej deklaracji, wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn tej korekty.


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

 

reklama

Źródło:

INFOR
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama