reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Obowiązek złożenia formularzy PIT-8AR i PIT-4R

Obowiązek złożenia formularzy PIT-8AR i PIT-4R

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników (na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych) zobowiązani są do końca stycznia złożyć formularze PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami.

W przypadku PIT-4R warto pamiętać, że deklarację trzeba złożyć nawet wówczas, gdy zaliczki na podatek od ich wynagrodzenia mają zerowa wartość (np. w wyniku niskich dochodów i opłacania składek ZUS, które obniżają zaliczkę na podatek). Zerowa zaliczka nie jest bowiem jednoznaczna z brakiem przychodu u pracownika.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Praw


Jak wypełnia się formularze PIT-4R i PIT-8AR i gdzie się je składa?


Najczęściej problemem dla płatników jest określenie, jakie kwoty powinny być wpisane do deklaracji. W deklaracji PIT-4R należy wykazać zaliczki należne za dane miesiące, a nie te, które były faktycznie wpłacone w tych miesiącach do urzędu (jeśli istnieją różnice np. w wyniku pomyłki). W PIT-4R nie uwzględnia się także przychodów zwolnionych z opodatkowania, co jest logicznym następstwem nie pobierania od nich w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy.

Ważne jest także, aby złożyć deklarację do właściwego urzędu skarbowego. PIT-4R i PIT-8AR składa się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (jeśli zleceniodawca jest osobą fizyczną) lub ze względu na miejsce siedziby (gdy mowa o osobach prawnych, np. spółkach kapitałowych).

Należy także pamiętać, że PIT-4R składa się niezależnie od wystawienia pracownikowi PIT-11czy PIT-40. 

Jeśli podatnik zakończy działalność przed 31 stycznia, wówczas PIT-4R (a także PIT-8AR) składa najpóźniej w ostatnim dniu prowadzenia działalności. Z kolei jeśli stosunek prawny z pracownikiem zakończy się przed tym terminem, np. w wyniku rozwiązania umowy o pracę, PIT-4R przekazuje się w terminie standardowym.

Zarówno deklarację PIT-4R, jak i PIT-8AR można złożyć osobiście lub wysyłając je pocztą. Złożenie w formie elektronicznej przez Internet wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Brak PIT-11 nie zwalnia z rozliczenia podatku


Co dla pracownika?


Formularze podatkowe PIT-4R i PIT-8AR składa się wyłącznie do urzędu skarbowego - nie doręcza się ich podatnikowi, którego zaliczki są rozliczane. Przygotowuje się zatem formalnie jeden egzemplarz deklaracji, pamiętając o kopii dla siebie, dla celów dowodowych. Nie przygotowuje się także oddzielnych deklaracji dla każdego pracownika, tylko sporządza się jeden PIT-4R niezależnie od liczby pracowników czy świadczeniobiorców, za których opłacane są przez płatnika zaliczki. Nie ma potrzeby informowania pracownika, że takie deklaracje zostały złożone w urzędzie skarbowym.

reklama

Źródło:

INFOR
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama