reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Załączniki do deklaracji PIT - PIT/O, PIT/B, PIT/D, PIT/M

Załączniki do deklaracji PIT - PIT/O, PIT/B, PIT/D, PIT/M

Rozliczając roczny PIT za poprzedni rok podatkowy niejednokrotnie podatnik będzie zobowiązany do sporządzanej deklaracji dołączyć odpowiedni załącznik (np. PIT/O, PIT/B, PIT/D, PIT/M). Jak wybrać właściwy załącznik do PIT-ów?

Rozliczenie roczne wiąże się nie tylko ze sporządzeniem i złożeniem odpowiedniego formularza. Oprócz wypełnienia właściwego druku, w niektórych wypadkach do zeznania podatkowego należy dodać załączniki. To o tyle istotne, że brak takiego załącznika skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania. O dołączenie których z najbardziej popularnych załączników przedsiębiorcy powinni zadbać?


Darmowy program do rozliczeń PIT 2013


PIT/O – jeden z najpopularniejszych załączników


Każda osoba, która zabiera się do wypełnienia rozliczenia rocznego za 2013 r., powinna sprawdzić czy musi dołączyć do niego określony załącznik. W myśl przepisów załącznik jest bowiem nieodłącznym elementem zeznania podatkowego i obydwa dokumenty należy złożyć razem. Z jakimi załącznikami najczęściej można się spotkać?

Jedynym z najpopularniejszych jest PIT/O, który wypełniamy w sytuacji, gdy przysługuje nam co najmniej jedna ulga podatkowa.

W PIT/O wykazuje się m.in.:

- ulgę internetową;

- ulgę na dzieci;

- dokonane darowizny;

- ulgę rehabilitacyjną;

- wpłaty na IKZE;

- ulgę z tytułu pracy za granicą.


PIT 2013 - Formularz PIT/O do pobrania


PIT/O jest załącznikiem do zeznania PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. W przypadku rozliczających się wspólnie małżonków wypełniają oni jeden PIT/O. Takiego załącznika nie mają szans wypełnić przedsiębiorcy rozliczający się liniowo, jako że nie korzystają oni z żadnych ulg.

W tym załączniku nie wykazuje się odliczeń z tytułu składek ZUS, zdrowotnych, a także kosztów uzyskania – wykazywane są bowiem bezpośrednio na poszczególnych deklaracjach. Korzystając z PIT/O konieczne jest odpowiednie udokumentowanie poszczególnych ulg. Dokumentów z tym związanych nie trzeba jednak dołączać do zeznania, ale jedynie przechowywać na wypadek kontroli.


Formularze PIT 2013. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Najważniejszy załącznik do zeznania podatkowego? PIT/B


Dla osób prowadzących własne firmy ważniejszy jednak od załącznika PIT/O jest PIT/B, czyli informacja o wysokości dochodu (straty) działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Formularz ten stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. Załącznik należy wypełnić w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów.

W PIT/B wpisuje się m.in. dane dotyczące:

- prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej;

- spółki cywilnej lub osobowej, w której jest się wspólnikiem;

- wartości przychodów i kosztów z tytułu działalności.

reklama

Źródło:

INFOR
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama