reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > E-deklaracje, czyli PIT wypełnisz i wyślesz przez internet

E-deklaracje, czyli PIT wypełnisz i wyślesz przez internet

Wszystkie PIT-y roczne można wypełnić i wysłać przez internet prosto do urzędu skarbowego przy pomocy systemu e-deklaracje Ministerstwa Finansów - i to bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego . Ministerstwo co roku zachęca do korzystania z tej formy rozliczeń, również wielu ekspertów uważa, że jest to łatwy i wygodny sposób na złożenie zeznania rocznego.

To już kolejny sezon PIT-owy, w którym podatnicy mają możliwość przesyłania deklaracji rocznych przez Internet.

Przez Internet, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego można wysłać m.in.: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT- 39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami. W ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

Dodatkowo system gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika. Potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Traktowane jest ono na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Do wysłania powyższych deklaracji podatkowych należy:
- posiadać dostęp do Internetu,
- przygotować dane, które zabezpieczają autentyczność składanej deklaracji:
- PESEL,
- NIP (jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą albo jesteś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług albo płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego pracownika),
- imię i nazwisko,
- datę urodzenia,
- kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2012 rok.

Druki podatkowe

System e-Deklaracje jest bezpieczny i całkowicie darmowy, a Twoje zeznanie zostanie przesłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, że gwarancję bezpieczeństwa dają tylko te formularze, które zostały pobrane ze strony systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl.

PIT przez Internet w pięciu krokach:
1. wejdź na stronę systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl, pobierz i zainstaluj z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in),
2. wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz z zakładki – Formularze, a następnie go wypełnij,
3. podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2012 rok,
4. wyślij dokument,
5. pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

W przypadku pojawienia się wątpliwości zawsze możesz skorzystać z instrukcji obsługi formularzy interaktywnych zamieszczonej na stronie systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl (zakładka – Instrukcje).

Jest wiele korzyści wynikających ze złożenia deklaracji w formie elektronicznej:
• oszczędność czasu,
• niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej,
• łatwość wypełnienia,
• bezpieczeństwo przesyłanych danych,
• gwarancja poprawności składanej deklaracji,
• szybszy zwrot nadpłaty,
• ochrona środowiska,
• otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodzenia z domu.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PIT za 2012 rok - e-deklaracje
PIT za 2012 rok - e-deklaracje

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama