reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Złożenie zeznania

Wstępnie wypełnione PIT-y już w marcu 2015 r.

Aktualizacja: 27.11.2014

Przy rozliczaniu PIT za 2014 r. podatnicy będą mogli skorzystać z wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Usługa ma być dostępna od marca 2015 r. Dla osób fizycznych to rozwiązanie może być pomocne przy wypełnianiu deklaracji, jednak dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników wiąże się z koniecznością przesyłania dokumentów do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Ci zaś, którzy będą mogli zostać przy papierze, będą mieli mniej czasu na przygotowanie dokumentów. »

Nowe zasady składania deklaracji PIT i CIT od 1 stycznia 2015 r.

Aktualizacja: 09.01.2015

Od 1 stycznia 2015 r., w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r., deklaracje PIT-4R, PIT-8AR, informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1, IFT-3, roczne obliczenie podatku PIT-40, a także zeznanie podatkowe CIT-8 oraz informacja IFT-2, składa się urzędom skarbowym wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. »

Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?

Aktualizacja: 12.02.2015

Najczęściej używanymi do rozliczenia PIT za 2014 r. są formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Do zeznań tych podatnicy mogą (a czasami muszą) dołączać określone załączniki m.in. PIT/B, PIT/D, PIT/O, PIT/ZG, PIT/2K. Tu znajdziesz aktywne formularze PIT niezbędne do rozliczenia rocznego PIT za 2014 r. »

Załączniki do deklaracji PIT - PIT/O, PIT/B, PIT/D, PIT/M

Aktualizacja: 11.04.2014

Rozliczając roczny PIT za poprzedni rok podatkowy niejednokrotnie podatnik będzie zobowiązany do sporządzanej deklaracji dołączyć odpowiedni załącznik (np. PIT/O, PIT/B, PIT/D, PIT/M). Jak wybrać właściwy załącznik do PIT-ów? »

Jak rozliczyć PIT w przypadku braku PIT-11 lub PIT-8C

Aktualizacja: 04.04.2014

Brak PIT-11 lub PIT-8C nie zwalnia z obowiązku rocznego rozliczenia PIT. W takim przypadku podatnik powinien wykazać uzyskane przychody na podstawie innych dokumentów. Pomocne mogą być m.in. informacje o wysokości wpłat dokonywanych przez pracodawcę na rachunek bankowy podatnika. »

ZUS wysłał zeznania podatkowe PIT

Aktualizacja: 12.03.2014

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2014 r. wysłał ponad 9,1 mln PIT-ów. Sprawna wysyłka zeznań podatkowych PIT była możliwa dzięki Kompleksowemu Systemowi Informatycznemu ZUS oraz rozwiązaniom prawnym, pozwalającym na wysyłanie dokumentów bez pieczątki i odręcznego podpisu, za to z odpowiednim nadrukiem. »

Deklaracja PIT-36 do rozliczenia rocznego PIT

Aktualizacja: 19.12.2014

Deklarację PIT-36, zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, wypełniają przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej. »

Złożenie deklaracji PIT-4R

Aktualizacja: 30.01.2014

Deklarację roczną PIT-4R do muszą złożyć płatnicy podatku PIT, czyli m.in. pracodawcy, podmioty wypłacające należności z tytułu praw majątkowych, osoby wypłacające wynagrodzenia za działalność wykonywaną osobiście (np. umowa o dzieło, umowa zlecenia). Termin składania deklaracji PIT-4R upływa z końcem stycznia. »

Rozliczenie roczne PIT przez internet

Aktualizacja: 24.01.2014

Już od kilku lat podatnicy mają możliwość dokonywania rocznych rozliczeń podatkowych drogą elektroniczną. Rozliczenie przez internet to najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania podatkowego. Przez internet można wysyłać deklaracje: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami. Korektę tych deklaracji również można składać drogą elektroniczną. »

Obowiązek złożenia formularzy PIT-8AR i PIT-4R

Aktualizacja: 16.01.2014

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników (na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych) zobowiązani są do końca stycznia złożyć formularze PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. »

Jak rozliczyć dochody niani w zeznaniu rocznym PIT

Aktualizacja: 14.01.2014

Niania, która podpisała z zatrudniającą ją rodziną umowę uaktywniającą, ma obowiązek rozliczenia otrzymanych na jej podstawie dochodów. Do końca kwietnia musi złożyć zeznanie roczne na druku PIT-36, w którym wykaże uzyskane zarobki. »

Dochody małoletniego dziecka wykaż w swoim zeznaniu

Aktualizacja: 31.12.2013

Masz zaradne dziecko, które uzyskując dochód ma swój udział w budżecie domowym? Pamiętaj doliczyć jego dochody do swoich i wspólnie je opodatkować. Jednak gdy małoletnie dziecko uzyskuje stypendium konieczne będzie złożenie odrębnego zeznania. »

Przeprowadzałeś się? Złóż PIT-a do właściwego urzędu

Aktualizacja: 31.12.2013

Podatnicy osiągający dochody zobowiązani są do 30 kwietnia złożyć wypełnioną deklarację podatkową do właściwego urzędu skarbowego. Właściwość tę ustala się według miejsca zamieszkania. Co jednak w przypadku zmiany adresu, a wraz z nim przyporządkowania do konkretnego organu podatkowego? Złóż według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku. »

Brak PIT-11 nie zwalnia z rozliczenia podatku

Aktualizacja: 31.12.2013

Nie otrzymałeś lub zgubiłeś PIT-11? Wyjeżdżałeś na urlop i nie zdążyłeś odebrać przesyłki z poczty? Brak PIT -11 nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczenia uzyskanego w danym roku dochodu. Jak najszybciej skontaktuj się z pracodawcą lub zleceniodawcą i poproś o przekazanie tego dokumentu albo jego duplikatu. Jeśli nie go uzyskasz, możesz posłużyć się danymi zawartymi w drukach ZUS-RMUA. »

Zwrot nadpłaty z zeznania rocznego PIT

Aktualizacja: 31.12.2013

Często w zeznaniu rocznym PIT podatnik wykazuje nadpłatę w podatku dochodowym. Jest ona efektem odprowadzenia w trakcie roku zaliczek w kwocie wyższej od rocznego podatku wyliczonego w zeznaniu. Podatnik ma prawo otrzymać zwrot tej nadpłaty, ale zwrot nie zawsze musi nastąpić w gotówce. »

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama