reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Złożenie zeznania

Jak skorzystać z usługi wstępnego wypełnienia PIT-37

Aktualizacja: 30.03.2015

Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Wszyscy podatnicy, którzy składają deklarację PIT-37 mogą skorzystać z tej usługi. PFR jest dostępne w części ogólnodostępnej Portalu Podatkowego na portalu MF. »

ZUS przesłał informacje PIT świadczeniobiorcom

Aktualizacja: 12.03.2015

ZUS zakończył tegoroczną akcję wysyłki informacji podatkowych do świadczeniobiorców (tj. PIT-40A, PIT-11A, PIT-11, PIT-8C). ZUS wysłał ponad 9 mln formularzy. PIT został wysłany do wszystkich osób, które w 2014 r. chociaż raz pobrały świadczenie z ZUS. »

Rozliczenie roczne PIT dochodów ze stażu i umowy o pracę

Aktualizacja: 27.02.2020

Podatnik w ubiegłym roku podatkowym przez kilka miesięcy była zarejestrowany jako bezrobotny, następnie przez 6 miesięcy był na stażu z Urzędu Pracy (urząd nie wystawił mu PIT), potem został zatrudniony na umowę o pracę (otrzymał z tego tytułu PIT-11). Czy w związku z tym, że podatnik informację PIT dostał tylko za umowę o pracę, rozlicza się on tylko z tego tytułu, czy może ma również wykazać dochód ze stażu? Czy musi wykazać składki zdrowotne opłacane przez Urząd Pracy w czasie, kiedy był bezrobotny? Dodatkowo, podatnik otrzymała PIT-R za pracę w komisji wyborczej. »

Trwa akcja informacyjna „Szybki PIT”

Aktualizacja: 10.03.2015

Celem ogólnopolskiej akcji „Szybki PIT” jest pomoc w szybkim i korzystnym rozliczeniu rocznego PIT przez Internet. Przez stronę szybkipit.pl można skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową oraz samodzielnie krok po kroku rozliczyć dochody w systemie e-Deklaracje. Fiskus w ramach akcji zaprasza również do urzędów skarbowych oraz galerii handlowych. »

Dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w rocznym PIT

Aktualizacja: 27.02.2015

W przypadku uzyskania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości podatnik ma obowiązek złożenia zeznanie roczne PIT-39. W deklaracji wykazuje się dochody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych oraz należny podatek od dochodu, do którego nie ma zastosowania ulga mieszkaniowa, lub dochody zwolnione z podatku ze względu na ulgę mieszkaniową. »

Ministerstwo Finansów pomaga w rozliczeniu PIT

Aktualizacja: 16.02.2015

Jeżeli podatnik ma wątpliwości przy rozliczaniu PIT za rok 2014 może skorzystać z pomocy Ministerstwa Finansów. W tym celu należy wejść na specjalnie przygotowaną stronę internetową szybkipit.pl, gdzie można skorzystać z aplikacji pytaniowej i zapytać ekspertów z Krajowej Informacji Podatkowej o konkretny problem z zakresu rozliczeń rocznych PIT. »

W przypadku wątpliwości podatkowych warto złożyć wniosek o interpretację

Aktualizacja: 11.02.2015

Podatnicy niejednokrotnie mają trudności z właściwym zrozumieniem skomplikowanych przepisów prawa podatkowego, z czego wynikają błędy w zakresie wypełniania zobowiązań wobec fiskusa. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z instytucji indywidualnych interpretacji podatkowych. »

Płatnicy nie mogą przesyłać deklaracji podatkowych przez ePUAP

Aktualizacja: 27.01.2015

Obecnie za pomocą platformy ePUAP nie można przesyłać dokumentów podatkowych, które od 1 stycznia 2015 r. mogą być przekazywane tylko drogą elektroniczną. Profil zaufany przy formularzach podatkowych jest nieprzydatny. Przy uwierzytelnianiu informacji przesyłanych do organów skarbowych można korzystać albo z tzw. danych autoryzujących, albo z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. »

Jak wypełnić PIT-39 w przypadku sprzedaży udziału w mieszkaniu

Aktualizacja: 26.01.2015

Podatnik w 2010 r. nabył udział 1/2 w lokalu mieszkalnym, a obecnie chciałby przenieść swój udział w lokalu na drugiego współwłaściciela. Przeniesienie udziału miałoby nastąpić w formie umowy sprzedaży. Jak wobec tego należy prawidłowo wypełnić PIT-39 - dokładnie w punkcie C (wysokość przychodów oraz koszty ich uzyskania)? »

Obowiązki płatników w zakresie rozliczeń PIT

Aktualizacja: 14.01.2015

Płatnicy podatku PIT zobowiązani są do sporządzenia informacji o uzyskanych za ich pośrednictwem przychodach i opłaconych zaliczkach na podatek. W 2015 r. muszą jednak uważać, by przekazać je terminowo oraz prawidłowo dostarczyć. Przepisy w tym zakresie uległy bowiem zmianom. »

Najczęściej popełniane błędy w rozliczeniu rocznym PIT

Aktualizacja: 19.12.2014

Coraz rzadziej do wypełnienia rocznej deklaracji PIT podatnicy używają kalkulatora i długopisu. Obecnie wzrastająca liczba osób korzysta z odpowiednich aplikacji. Nie oznacza to jednak, że pomyłki zupełnie zniknęły. Oto kilka najczęstszych błędów w zeznaniach podatkowych, których najlepiej uniknąć. »

Korekta deklaracji rocznej PIT

Aktualizacja: 19.12.2014

Z końcem kwietnia mija termin na rozliczenie roczne PIT. Podatnicy, którzy zeznanie już złożyli, powinni sprawdzić, czy nie ma w nim żadnej pomyłki. Korekta deklaracji rocznej PIT powinna zostać złożona możliwie jak najszybciej. »

Jakie są konsekwencje złożenia deklaracji PIT po terminie

Aktualizacja: 19.12.2014

Podstawowych obowiązkiem podatnika wobec fiskusa jest dotrzymywanie wyznaczonych terminów. Czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego również został ustawowo określony. Odpowiednią deklarację PIT należy złożyć do końca kwietnia. Co grozi za złożenie PIT po terminie? »

Wydatki na bilety na dojazdy do pracy można ująć w rocznym PIT

Aktualizacja: 10.12.2014

Podatnik, który dojeżdżał do pracy i posiada imienne bilety dokumentujące wydatki związane z podróżą, może je uwzględnić w rocznym zeznaniu PIT. »

Zeznania, deklaracje i informacje PIT za 2014 rok

Aktualizacja: 01.12.2014

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązywać będą nowe wzory wszystkich zeznań PIT. »

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama