reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Złożenie zeznania > Zwrot nadpłaty z zeznania rocznego PIT

Zwrot nadpłaty z zeznania rocznego PIT

Często w zeznaniu rocznym PIT podatnik wykazuje nadpłatę w podatku dochodowym. Jest ona efektem odprowadzenia w trakcie roku zaliczek w kwocie wyższej od rocznego podatku wyliczonego w zeznaniu. Podatnik ma prawo otrzymać zwrot tej nadpłaty, ale zwrot nie zawsze musi nastąpić w gotówce.

Nadpłata w podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w dniu złożenia zeznania rocznego (art. 73 § 2 pkt 1 ordynacji podatkowej; dalej: o.p.). Na zwrot nadpłaty urząd skarbowy ma trzy miesiące, licząc od dnia złożenia zeznania rocznego (art. 77 § 1 pkt 5 o.p.). W przypadku nadpłaty wynikającej z zeznania rocznego PIT podatnik nie musi składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Wystarczające jest złożenie samego zeznania rocznego. W takim przypadku urząd skarbowy nie wydaje decyzji o stwierdzeniu nadpłaty (wynika to z art. 74a o.p.). Ten sposób rozliczenia nadpłaty ma miejsce, gdy złożone zeznanie roczne jest prawidłowe.

Formularze PIT 2013. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?

Korekta zeznania rocznego

Zasady zwrotu nadpłaty zmieniają się w przypadku złożenia korekty zeznania rocznego, w wyniku której powstaje nadpłata lub zwiększa się jej kwota. W takim przypadku wraz z korektą zeznania podatnik powinien złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty (art. 75 § 3 o.p.). Przesłanką powstania nadpłaty w przypadku wykazania w zeznaniu zobowiązania nienależnego lub w wysokości większej od należnej jest faktyczna wpłata podatku na konto urzędu skarbowego (art. 75 § 2 pkt 1 lit. a o.p.).

Każdą korektę deklaracji należy złożyć wraz z pismem uzasadniającym złożenie korekty (art. 81 § 2 o.p.).

Termin zwrotu nadpłaty przy korekcie zeznania

W przypadku złożenia przez podatnika korekty zeznania, termin zwrotu nadpłaty liczony jest od dnia złożenia korekty albo od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę.

Jeżeli podatnik składa korektę zeznania bez wniosku o stwierdzenie nadpłaty, zwrot nadpłaty powinien otrzymać w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia korekty (art. 77 § 2 pkt 2 o.p.). W przypadku składania korekty zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, termin otrzymania nadpłaty zależy od tego, czy urząd skarbowy wyda decyzję o stwierdzeniu nadpłaty. Urząd skarbowy nie wydaje bowiem decyzji stwierdzającej nadpłatę, jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania nie budzi wątpliwości (art. 75 § 4 o.p.). W takim przypadku podatnik powinien otrzymać nadpłatę w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia złożenia korekty zeznania. Jeżeli korekta budzi wątpliwości i urząd skarbowy wydaje decyzję stwierdzającą nadpłatę, podatnik powinien ją otrzymać w terminie 30 dni, licząc od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę (art. 77 § 1 pkt 2 o.p.).

reklama

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama