| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Korzystanie z basenu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Korzystanie z basenu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Pacjenci, którzy przebywają w sanatoriach bardzo często korzystają z ćwiczeń prowadzonych w wodzie. Zalecane jest, żeby terapia ta była kontynuowana również po powrocie do domu w formie ćwiczeń na basenie, gdzie prowadzone są zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Czy korzystanie z ogólnodostępnego basenu w ramach zaleconej rehabilitacji będzie podlegało uldze rehabilitacyjnej?

Osoby po pobycie w placówce specjalizującej się w rehabilitacji leczniczej po powrocie do domu mają problem z dostępem do basenów, gdzie będą odbywały się zajęcia prowadzone przez rehabilitantów. Dlatego też coraz większa ilość chorych decyduje się korzystać z basenów ogólnodostępnych, gdzie bez rehabilitantów sami powtarzają wcześniej nauczone ćwiczenia.

Kwestia ta stała się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 20078 z dnia 22 lutego 2018 r. Posłanka  Danuta Pietraszewska skierowała do Pani Minister Finansów pytanie: Czy Pani Minister dostrzega potrzebę umieszczenia wydatków poniesionych na korzystanie z basenu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Z upoważnienia Ministra Finansów na interpelację w dniu 6 kwietnia 2018 r. odpowiedział Paweł Guza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Wskazał on  na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej podlegają odliczeniu wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

W wydawanych interpretacjach indywidualnych prezentowane jest co do zasady jednolite stanowisko dotyczące braku możliwości odliczenia od dochodu przez osobę niepełnosprawną, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wydatków poniesionych z tytułu samodzielnego korzystania z ogólnodostępnego basenu.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2009 r., nr IBPBII/1/415723/09/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że ćwiczenia na basenie nie można zakwalifikować jako zabiegów rehabilitacyjnych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6 ww. ustawy, gdyż basen jak i klub fitness są miejscami przeznaczonymi właśnie do ćwiczeń i rekreacji i cechuje je ogólnodostępność, co oznacza, że są przeznaczone dla wszystkich chętnych do korzystania.

Na basenach zatrudnieni są przeważnie ratownicy, natomiast w klubach fitness instruktorzy fitness, a więc osoby które nie mają kwalifikacji w zakresie wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Ponadto dla ww. placówek stan zdrowia, rodzaj i  stopień niepełnosprawności korzystających z nich osób nie jest przedmiotem zainteresowania, tak jak to ma miejsce w przypadku placówek specjalizujących się w rehabilitacji.

Brak jest podstaw do uznania, iż wymienione wydatki spełniają przesłankę określoną w art. 26 ust.7a pkt 6 ww. ustawy i mogą być odliczone od dochodu.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2010 r. podkreślił, że pływanie niewątpliwie wpływa na polepszenie ogólnego stanu zdrowia, jednakże nie można czynności tej zakwalifikować do kategorii zabiegów rehabilitacyjnych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6 ww. ustawy, gdyż baseny są placówkami przeznaczonymi do ogólnej rekreacji. Placówki te nie zatrudniają wykwalifikowanego personelu do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Brak jest zatem podstaw do uznania, iż wymienione przez Wnioskodawcę wydatki mogą być odliczone od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »