reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Ulga rehabilitacyjna - wydatki na użytkowanie samochodu

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na użytkowanie samochodu

Osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które są właścicielami lub współwłaścicielami samochodu – mają prawo odliczyć wydatki na używanie samochodu osobowego. Wydatki tego rodzaju muszą być jednak związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenie jest limitowane i nie może przekroczyć łącznej kwoty 2 280 zł w trakcie roku podatkowego.

Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne, które uprawniają do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednym z rodzajów wydatków, które podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, są wydatki związane z użytkowaniem samochodu. W świetle przepisów za wydatki podlegające odliczeniu uznaje się używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Warunki skorzystania z odliczenia

Przy czym powyższe wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, w przypadku gdy nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Natomiast gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia wydatków jest także posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego ze stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Ilekroć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wymieniana jest osoba z orzeczoną niepełnosprawnością, należy przez to rozumieć osoby zaliczone do:

- I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

a) całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

b) znaczny stopień niepełnosprawności;

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

- II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama