reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Ulga rehabilitacyjna - zakup pojazdu przystosowanego do niepełnosprawności

Ulga rehabilitacyjna - zakup pojazdu przystosowanego do niepełnosprawności

Ministerstwo Finansów nie przewiduje wprowadzenia zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących doprecyzowania przepisów w zakresie utworzenia wspólnego katalogu wydatków podlegających odliczeniu od dochodu, jak i objęcia ulgą rehabilitacyjną części kosztów przeznaczonych na zakup pojazdu przystosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Doprecyzowanie przepisów ustawy o PIT – określenie wydatków objętych ulgą rehabilitacyjną

17 czerwca 2016 r. Pani Poseł Halina Szydło wystosowała interpelację do ministra finansów w sprawie doprecyzowania przepisów dotyczących ulgi rehabilitacyjnej. Zdaniem wnioskodawcy, art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej „ustawa PIT”), stanowiące, że odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez podatnika, który jest osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne oraz, że wydatkami tymi są m.in. wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, wymaga nowelizacji w celu doprecyzowania, jakie modyfikacje pojazdu są dopuszczalne, aby mogły zostać odliczone od dochodu.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zgodnie z uzasadnieniem, obowiązujące przepisy są nieprecyzyjne i nie określają wyczerpująco tego zagadnienia. Decyzja o zaklasyfikowaniu modyfikacji pojazdu do kategorii wydatków, które podlegają odliczeniu, zależy wyłącznie od interpretacji właściwego organu.

Ocena prawna – katalog wydatków

W odniesieniu do powyższej interpelacji Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, stwierdził, że na podstawie art. 26 ustawy PIT prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje w przypadku każdego wydatku poniesionego na przebudowę pojazdu mechanicznego, zamontowanie dodatkowego wyposażenia (poza wyposażeniem standardowym) lub dostosowanie tego pojazdu, do potrzeb wynikających z rodzaju orzeczonej niepełnosprawności.

Wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione przed orzeczeniem o niepełnosprawności

Wskazuje on również, że stworzenie dla wszystkich osób niepełnosprawnych (niezależnie od rodzaju niepełnosprawności) wspólnego katalogu wydatków podlegających odliczeniu na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy PIT nie znajduje uzasadnienia, ponieważ mogłoby to doprowadzić do sytuacji korzystania z ulgi przez osoby nieuprawnione. Ponadto prawa tego pozbawione mogłyby zostać osoby, które przystosowując pojazd mechaniczny do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, poniosłyby wydatek nieujęty w obowiązującym wykazie. Wprowadzenie katalogu owych wydatków wymagałoby od ustawodawcy częstych nowelizacji tej regulacji, co utrudniałoby stosowanie ulgi rehabilitacyjnej przez samych zainteresowanych.

reklama

Przydatne formularze online

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulga rehabilitacyjna - zakup pojazdu przystosowanego do niepełnosprawności/ Fot. Fotolia
Ulga rehabilitacyjna - zakup pojazdu przystosowanego do niepełnosprawności/ Fot. Fotolia

150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama