reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione przed orzeczeniem o niepełnosprawności

Wydatki na cele rehabilitacyjne poniesione przed orzeczeniem o niepełnosprawności

Koszty poniesione w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne można odliczyć przed uzyskaniem orzeczenia o niepełnosprawności. Konieczne jest jednak, żeby podatnik miał zaświadczenie w roku, w którym chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Tak wynika z wyroku NSA z dnia 2 czerwca 2015 r., sygn. II FSK 997/13.

W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawczyni zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej. Jak wyjaśniła, zgodnie z orzeczeniem Miejskiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu, została zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 23 listopada 2011 r., natomiast zgodnie z tym orzeczeniem, niepełnosprawność istnieje od urodzenia.

Dnia 14 kwietnia 2011 roku poniosła wydatek na pokrycie kosztów zabiegu rehabilitacyjnego metodą artroskopii stawu biodrowego. Zadała pytanie czy wydatek ten stanowi wydatek w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne, jako związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Minister nie odniósł się do strony podmiotowej pytania. Stwierdził natomiast, że wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej z tytułu wydatków poniesionych na zabieg rehabilitacyjny, z uwagi na brak posiadania stosownego orzeczenia o niepełnosprawności w dacie poniesienia tego wydatku. Zabieg wykonano w dniu 14 kwietnia 2011 r., tj. przed dniem wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia stopnia niepełnosprawności, czyli przed dniem 23 listopada 2011 r.

Odliczenie wydatków na leki w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Wnioskodawczyni skierowała skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał skargę za zasadną. Minister Finansów złożył skargę kasacyjną do NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę na fakt, że  art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówiący, że

7d. Warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, (...)

doprecyzowuje warunki skorzystania z możliwości odliczenia od dochodu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne, o których to wydatkach mowa jest w art. 26 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f.:

Art. 26. 1. Podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód ustalony zgodnie z (...), po odliczeniu kwot:

(...)

6) wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,

(...).

Oba te przepisy tworzą normę prawną, z której wynikają określone wymogi warunkujące możliwość dokonania takiego odliczenia, odnoszące się do osoby podatnika.

Ulga rehabilitacyjna - pobyt w szpitalu, zabiegi operacyjne, urządzenia niezbędne w rehabilitacji

Tymi odrębnymi przepisami są przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych -  powoływanej dalej jako "ustawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych", oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu - powoływanego dalej jako "rozporządzenie MGPiPS".

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama