reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Wydatek na zakup okularów korekcyjnych można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

Wydatek na zakup okularów korekcyjnych można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

Osoba niepełnosprawna, której jedną z przyczyn niepełnosprawności jest choroba narządu wzroku, może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakup okularów korekcyjnych. Wydatek ten powinien być właściwie udokumentowany (np. fakturą) i można go odliczyć w rozliczeniu PIT za rok podatkowy, w którym wydatek ten został poniesiony.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził w indywidualnej interpretacji podatkowej z 24 listopada 2015 r. (nr ILPB2/4511-1-1150/15-2/NK).

O interpretację wystąpiła osoba niepełnosprawna, która legitymuje się orzeczeniem o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, m.in. z powodu choroby narządu wzroku (04-0).

Orzeczenie o niepełnosprawności wskazuje m.in. na konieczność korzystania z okularów korekcyjnych (szkieł korekcyjnych i oprawek okularowych). Co więcej wzrok tej osoby ulega stałemu pogorszeniu i konieczna jest co jakiś czas jego kontrola i zmiana szkieł  korekcyjnych na mocniejsze.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Osoba ta pracuje zawodowo i okulary są jej niezbędne aby mogła wykonywać swoją pracę.

W 2015 r. osoba ta zakupiła okulary korekcyjne, a zakup został udokumentowany fakturą wystawiona na jej nazwisko.

Wydatek ten osoba niepełnosprawna opłaciła z własnych środków bez żadnego finansowania zewnętrznego ani refundacji.

Osoba ta zapytała we wniosku o interpretację czy może odliczyć ten wydatek w ramach  ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym PIT-36 za 2015 rok. Jej zdaniem może dokonać tego odliczenia na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zgodził się z podatniczką.

Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Przepis art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o PIT statuuje warunki właściwego udokumentowania tych wydatków – dokument potwierdzający wydatek na cele rehabilitacyjne musi przynajmniej zawierać dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Oczywiście uprawnionym do odliczenia takich wydatków jest osoba, która ma formalnie stwierdzoną niepełnosprawność:

- orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

- decyzją przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

- orzeczeniem o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Kolejnymi warunkami odliczenia jest brak zewnętrznego finansowania i refundacji tych wydatków, a także to by wydatki te nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Organ podatkowy podkreślił, że aby wydatki na zakup sprzętu rehabilitacyjnego podlegały odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, sprzęt ten musi posiadać właściwości leczniczo-rehabilitacyjne dla danej osoby niepełnosprawnej, która poniosła te wydatki i chce je odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym PIT.

Warto też pamiętać, by przy ewentualnej kontroli być przygotowanym aby wykazać (najlepiej dokumentacją medyczną) dlaczego dany sprzęt rehabilitacyjny, czy urządzenie jest niezbędne w rehabilitacji oraz że ułatwia bądź będzie ułatwiało wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama