reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Ulga rehabilitacyjna - pobyt w szpitalu, zabiegi operacyjne, urządzenia niezbędne w rehabilitacji

Ulga rehabilitacyjna - pobyt w szpitalu, zabiegi operacyjne, urządzenia niezbędne w rehabilitacji

Czy podatnikowi, który przebył zabieg operacyjny przysługuje ulga rehabilitacyjna? Czy może skorzystać z odliczenia za odpłatny pobyt w szpitalu? Co z urządzeniami technicznymi niezbędnymi w rehabilitacji? Czy kupując je można skorzystać z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Na podstawie interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 listopada 2015 r., nr IBPB-2-1/1/4511-422/15/MCZ, odpowiedź na powyższe pytania jest następująca:

Koszt zabiegu operacyjnego w podanym poniżej przypadku nie mieści się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie można go zakwalifikować jako zabiegu rehabilitacyjnego, lecz wyłącznie jako zabieg o charakterze medycznym innym niż rehabilitacyjny. W związku z tym koszt zabiegu operacyjnego (wymienionego w poniższej interpretacji) nie podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Odpłatny pobyt w szpitalu czy klinice (hospitalizacja, medyczne) nie został wymieniony przez ustawodawcę w art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatek podlegający odliczeniu od dochodu przez osobę niepełnosprawną posiadającą orzeczony stopień niepełnosprawności. Nie przysługuje więc prawo odliczenia od dochodu wydatku poniesionego za pobyt w szpitalu. Natomiast w oparciu o przepisy art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na urządzenia niezbędne w rehabilitacji mogą być odliczone od dochodu, pod warunkiem posiadania imiennego dokumentu stwierdzającego poniesienie wydatku.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

W przedmiotowym wniosku o interpretację wskazano, że dniu 27 października 2014 r. w szpitalu niepublicznym Wnioskodawczyni przeszła operację stopy prawej. Faktura wystawiona na imię i nazwisko Wnioskodawczyni zawiera zapis „rekonstrukcja pierwotna wrodzonych i nabytych deformacji stopy”.

Operacja była konieczna wobec braku poprawy po leczeniu zachowawczym i nasileniu objawów bólowych i dalszej deformacji stopy prawej, co ograniczało funkcjonowanie i samodzielne poruszanie się.

Wnioskodawczyni posiada zaświadczenie lekarza specjalisty chirurgii urazowej i ortopedii potwierdzające jej leczenie z powodu dolegliwości bólowych obu stóp (bardziej prawej) i niewydolności chodzenia z powodu deformacji neurogennych stóp w przebiegu przebytej choroby Heinego-Medina; potwierdzające rehabilitację czynnościową oraz zakwalifikowanie do operacji (ze względu na nasilenie dolegliwości Wnioskodawczyni była niezdolna do pracy zawodowej).

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Zgodnie z kartą informacyjną leczenia szpitalnego podczas operacji zastosowano następujące leczenie: korekcja deformacji stopy prawej, artrodeza stawu podskokowego w ustawieniu skorygowanym ze stabilizacją śrubą tytanową (Synthes), wydłużenie ścięgna Achillesa, transfer mięśnia piszczelowego tylnego na grzbiet stopy, z mocowaniem w kanale w kości sześciennej kotwicą tytanową (Ancre visee, Lepine), osteotemia unosząca I kości śródstopia ze stabilizacją śrubą tytanową (Medicmicro).

Wydatek jaki Wnioskodawczyni poniosła w tytułu opisanej operacji zawierał pobyt w szpitalu w dniach 27-29 października 2014 r. oraz całe zastosowane leczenie.

Wnioskodawczyni posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w zeznaniu podatkowym za 2014 r. Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu wydatek jaki poniosła w związku z operacją w zakresie ulgi rehabilitacyjnej – wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych...

Zdaniem Wnioskodawczyni, czynności które poprawiają funkcjonowanie ludzi w codziennym ich życiu, ułatwiają samodzielne funkcjonowanie, czy zakup sprzętu rehabilitacyjnego i pomagającego funkcjonować o własnych siłach powinien lub powinny być finansowane przez Państwo. Jeżeli nie jest to możliwe, to przynajmniej powinien nastąpić częściowy zwrot kosztów. Tak jak to było w przypadku Wnioskodawczyni – operacja, którą przeszła nie powinna być wyeliminowana z zabiegów rehabilitacyjnych, których efektem końcowym jest przywrócenie sprawności do dalszej rehabilitacji i samodzielnego funkcjonowania – jak wskazano w wyroku NSA z 17 marca 2011 r., sygn. akt II FSK 1927/09. Nawet możliwość częściowego zwrotu kosztów dla ludzi niepełnosprawnych, takich jak Wnioskodawczyni, to dużo.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama