reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Wydatek poniesiony na zakup tabletu dla syna, przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Tym samym, wydatek ten, odpowiednio udokumentowany, może być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym PIT, jako wydatek poniesiony na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2015 r., sygn. IPTPB2/4511-460/15-4/KK.

Wniosek o interpretację złożył ojciec niepełnosprawnego syna lat 24, który jest studentem Politechniki. Z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzeczeń o Niepełnosprawności wynika, że syn posiada umiarkowany stopnień niepełnosprawności, z przyczyn: niedosłuch obustronny głęboki, wada wzroku – brak widzenia lewe oko oraz schorzenia układu pokarmowego, o symbolach: 03-4, 04-0, 08-T. Wymieniona niepełnosprawność istnieje od urodzenia.

Wnioskodawca z własnych funduszy, bez dofinansowania, zakupił tablet Galaxy Tab Pro (8,4 LTE) z funkcją telefonu komórkowego i posiada fakturę VAT, wystawioną na niepełnosprawnego syna, z uwagi na okres gwarancji. Syn Wnioskodawcy nie pracuje, studiuje na studiach dziennych, jest na utrzymaniu rodziców. Wnioskodawca nie dokonywał odliczenia powyższego zakupu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej za 2014 r. Powyższy tablet z funkcją telefonu został zakupiony z konieczności wymiany wcześniejszego telefonu komórkowego z uwagi na jego awarie i brak możliwości naprawy. Wcześniejszy telefon był zakupiony 5 lat wstecz i był uznany przez Urząd Skarbowy jako urządzenie ułatwiające komunikowanie się z otoczeniem, a co za tym idzie wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zakupiony obecnie tablet z funkcją telefonu rozszerza możliwości komunikacyjne syna z otoczeniem oraz pozwala na wykorzystanie go jako narzędzia pomocnego w nauce na uczelni.

Ulga rehabilitacyjna – wydatki na adaptację i wyposażenie

Tablet ten posiada cechy indywidualnego sprzętu z przystosowaniem instalacji pętli indukcyjnej do aparatów słuchowych oraz ma zainstalowane oprogramowanie powiększające obraz jako narzędzie dla osób z dysfunkcją wzroku, co ułatwia czytanie przekazanych elektronicznie przez prowadzących zajęcia akademickie materiałów dydaktycznych, w ramach pomocy niepełnosprawnym studentom.

Tablet jest również wykorzystywany jako notatnik do pisania tekstu, co pozwala synowi na zrozumiałe dla innych zadawanie pytań w trakcie zajęć akademickich, szczególnie z języka obcego (angielski), gdyż wymowa syna ogranicza jego zrozumienie przez inne osoby, które miały z nim krótki kontakt. Powyższa funkcja nie była dostępna w starym telefonie.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

W uzupełnieniu wniosku z dnia 27 października 2015 r. Wnioskodawca wskazał, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane w dniu 11 października 2011 r. przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Tablet Galaxy Tab Pro z funkcją telefonu, został zakupiony w dniu 4 maja 2014 r. Wydatek ten nie został odliczony w zeznaniu podatkowym, ani też nie był refundowany. Zakupu dokonano z osobistych środków pieniężnych podatnika - Wnioskodawcy. Syn jest na utrzymaniu Wnioskodawcy, nie pracuje, studiuje w systemie dziennym na Politechnice. W roku podatkowym syn nie uzyskiwał żadnych dochodów. W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ulga rehabilitacyjna jest odliczana od dochodu Wnioskodawcy (podatnika), mającego na utrzymaniu dziecko.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej Wnioskodawca może odliczyć od dochodu za 2014 r. wydatek na zakup dla niepełnosprawnego syna tabletu z funkcją telefonu o wartości 1 749 zł?

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama