reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Ulga rehabilitacyjna – wydatki na adaptację i wyposażenie

Ulga rehabilitacyjna – wydatki na adaptację i wyposażenie

Czy osoba niepełnosprawna ma prawo do zakwalifikowania wydatku na zamontowanie okien z obniżonymi klamkami, jako wydatku na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności i odliczenia go od dochodu?

Interpretacja indywidualna z 26 marca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-58/15/BP - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowic

W sprawie rozpatrywanej przez katowicki organ podatkowy osoba wnioskująca o wydanie interpretacji indywidualnej jest osobą niepełnosprawną z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczoną przez ZUS całkowitą niezdolność do pracy, na skutek amputacji obu kończyn dolnych. W związku z tym ma przyznaną rentę socjalną.

Wnioskodawczyni jest zameldowana i zamieszkuje w komunalnym mieszkaniu, którego jest najemcą. W lutym 2014 r. wymieniła okna z obniżonymi klamkami, w celu dostosowania ich do potrzeb swojej niepełnosprawności. Wydatek nie został zwrócony w żadnej formie, ani ze środków PFRON ani NFZ.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wydatek podlega odliczeniu od dochodu zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w związku z wydatkami na cele rehabilitacyjne oraz wydatkami związanymi z ułatwieniem czynności życiowych, poniesionymi w roku podatkowym przez osobę niepełnosprawną.

Natomiast okna z obniżonymi klamkami mają na celu ułatwienie czynności życiowych, ponieważ korzystając z okien ze standardowymi klamkami nie mogła sama ich otwierać oraz zamykać.

Odliczenie wydatków na dojazd na rehabilitację nie swoim samochodem

Warunki obliczania wydatków

W myśl art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zgodnie z art. 26 ust. 7f tejże ustawy ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:

1.I grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów orzeczono:

a. całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo

b. znaczny stopień niepełnosprawności,

2.II grupy inwalidztwa – należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kaliciak

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama