reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Ulga rehabilitacyjna – wydatki na adaptację i wyposażenie

Ulga rehabilitacyjna – wydatki na adaptację i wyposażenie

Czy osoba niepełnosprawna ma prawo do zakwalifikowania wydatku na zamontowanie okien z obniżonymi klamkami, jako wydatku na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności i odliczenia go od dochodu?

a. całkowitą niezdolność do pracy albo

b. umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b ustawy).

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Natomiast w myśl postanowień art. 26 ust. 13a ww. ustawy, wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Pobyt w domu pomocy społecznej a ulga rehabilitacyjna

Adaptacja mieszkania lub budynku jest to przeróbka, która nadaje mieszkaniu odmienny charakter, przystosowuje do odmiennego użytku. Natomiast wyposażenie mieszkania lub budynku należy rozumieć jako nadanie rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. W związku z tym wyposażenie lokalu/mieszkania osoby ubiegającej się o skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej powinno ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w nim, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności.

Ulga przysługująca osobie niepełnosprawnej lub osobie mającej na utrzymaniu osobę niepełnosprawną nie jest ulgą remontowo – modernizacyjną, w związku z tym w jej ramach nie można dokonać odliczeń wydatków, które w rzeczywistości są tylko i wyłącznie wydatkami mającymi na celu przywrócenie lub poprawienie standardu mieszkania i które to wydatki są ponoszone przez każdego posiadacza (użytkownika) lokalu bez względu na to czy jest osobą niepełnosprawną czy też nią nie jest.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach okna mające obniżone klamki, w celu dostosowania ich do potrzeb niepełnosprawności Wnioskodawczyni w zeznaniu rocznym składanym za 2014 r. należy zaliczyć jako wydatek podniesiony na cle rehabilitacyjne, związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Autor: Paulina Andrzejczyk

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama