reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Ulga rehabilitacyjna - zakup i naprawa urządzeń do rehabilitacji

Ulga rehabilitacyjna - zakup i naprawa urządzeń do rehabilitacji

W ramach ulgi rehabilitacyjne odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Odliczenia dokonuje się od dochodu.

Zakup i naprawa sprzętu, urządzeń i narzędzi do rehabilitacji

Na podstawie art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione m.in. na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Ustawodawca zastrzega jednocześnie, że odliczenie nie przysługuje w przypadku zakupu (naprawy) sprzętu gospodarstwa domowego.

Ważna!
Ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym.

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu rocznym PIT

Wydatki na zakup i naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi do rehabilitacji, o których mowa w ustawie o PIT, podlegają odliczeniu od dochodu, jeśli nie zostały:

a) sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

b) zwrócone w jakiejkolwiek formie,

c) odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z wyżej wymienionych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Ważne!
Odliczenie to nie jest limitowane. Odlicza się kwotę faktycznie poniesionego wydatku.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Jak udokumentować wydatki i dokonać rozliczenia

Dokumentem potwierdzającym dokonanie wydatku jest każdy dokument stwierdzający wysokość poniesionego wydatku.

Odliczenia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑37.

Natomiast odliczenia w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek dokonuje się w przypadku podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej, z najmu, dzierżawy podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej.

Polecamy: Ulga na dzieci (PDF)

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama